בית החולים הווטרינרי האוניברסיטאי בית חולים לחיות בית החולים הווטרינרי האוניברסיטאי הפקולטה לחקלאות בית הספר לרפואה וטרינרית האוניברסיטה העברית בירושלים | The Hebrew University of Jerusalem בית הספר לרפואה וטרינרית מרפאה וטרינרית בית החולים הווטרינרי האוניברסיטאי בית הספר לרפואה וטרינרית האוניברסיטה העברית בירושלים | The Hebrew University of Jerusalem בית החולים הווטרינרי האוניברסיטאי הפקולטה לחקלאות האוניברסיטה העברית בירושלים | The Hebrew University of Jerusalem בית החולים הווטרינרי האוניברסיטאי בית החולים הווטרינרי האוניברסיטאי בית הספר לרפואה וטרינרית האוניברסיטה העברית בירושלים | The Hebrew University of Jerusalem בית החולים הווטרינרי האוניברסיטאי הפקולטה לחקלאות האוניברסיטה העברית בירושלים | The Hebrew University of Jerusalem בית החולים הווטרינרי האוניברסיטאי בית החולים הווטרינרי האוניברסיטאי בית הספר לרפואה וטרינרית האוניברסיטה העברית בירושלים | The Hebrew University of Jerusalem בית החולים הווטרינרי האוניברסיטאי בית החולים הווטרינרי האוניברסיטאי האוניברסיטה העברית בירושלים | The Hebrew University of Jerusalem
 • בית חולים וטרינרי
 • בית חולים לחיות
 • מרפאה וטרינרית
 • בית חולים לחיות
 • ווטרינר חירום
 • בית חולים לחיות
 • וטרינר 24 שעות
 • בית חולים לחיות
 • מרפאה וטרינרית
 • בית חולים לחיות ווטרינר חירום
 • בית חולים לחיות ווטרינר חירום
בית החולים הווטרינרי האוניברסיטאי

קרדיולוגיה (מחלות לב)

וטרינר נווט
חפש

המחלקה לקרדיולוגיה (מחלות לב)

אבחון וטיפול בבעיות לב בחיות מחמד

שאלות נפוצות

איך אדע שחיית המחמד שלי צריכה להגיע לקרדיולוג?

במקרים רבים אין בכך צורך ולכן כדאי שהרופא/ה המטפל/ת בבעה"ח דרך קבע, הם שימליצו על כך, וזאת על-סמך מה שאתם תספרו להם עליה ועל-סמך מצבה באותו זמן כפי שיתבטא בבדיקות שהם יערכו.

במקרים אחרים יש מקום לחשוד בצורך כזה אם מדובר על כלב המפתח רזון קיצוני שהולך ומחמיר לאורך שבועות במקביל להצטברות נוזל בחלל הבטן, או על נשימה בקצב הולך וגובר לאורך ימים ושבועות, המלווה בחוסר מנוחה לילי, בשיעול (בכלבים בלבד) או בירידה בסבולת-מאמץ (בכלבים בלבד) או מלווה בנשימה מאומצת בפה פתוח (בחתולים בלבד). במקרה האחרון מדובר על מצב-חירום שדורש התערבות מיידית, עוד לפני שקרדיולוג יהיה מעורב בתמונה באופן ישיר.

האם על חית המחמד שלי להיות בצום לפני הבדיקה הקרדיולוגית?

לא בהכרח, אלא אם כן הרופא המפנה מעריך שיהיה צורך בהרדמה או בהרגעה. במקרה כזה הצום יכול להתחיל מחצות בלילה שלפני יום הבדיקה ואיננו כולל מניעת גישה למי-שתיה.

האם יש להפסיק טיפול תרופתי לפני הבדיקה הקרדיולגית, ואם כן, מתי יש לתת את הכדור האחרון לפניה?

אם חית-המחמד שלכם כבר מטופלת בתרופות ללב עצמו או לכל מחלה אחרת, אין צורך להפסיק את הטיפול, גם אם הרופא המפנה קבע שעליה להגיע בצום.

מהי מחלת הלב הנפוצה ביותר בכלבים?

בערך 11% מכל הכלבים בעולם  שאותם נבדוק בכל רגע נתון, פיתחו במהלך חייהם ניוון "נרכש" (כלומר שאיננו מולד) של מסתם אחד או יותר בתוך הלב. ניוון כזה פוגע ביכולתו של המסתם להסגר באופן הרמטי בכל פעימה, גם אם הפתיחה שלו (בין סגירה לסגירה) תקינה לחלוטין.

מצב זה איננו זיהומי ולכן אינו מדבק, ואיננו קשור לתזונה (לכן גם לא יכולתם לגרום לו בטעות בעצמכם).

מחלה זו פוגעת לרוב בכלבים מגזעים קטנים ("גזעי-שעשוע") בגיל העמידה ומעלה, אבל עלולה לפגוע גם באחרים. היא עלולה לגרום להופעת סימנים קליניים מהסוג המפורט לעיל, או לגרום למצב מסכן-חיים הנקרא "אי-ספיקת לב", או לא לגרום לאף אחד מאלה לאורך מספר שנים ואולי אף לעולם לא, מבלי צורך בטיפול תרופתי. אם וכאשר הופיעו סימני אי-ספיקת לב, תוחלת החיים עלולה להתקצר (הממוצע הבלתי-מחייב באוכלוסיית הכלבים החולים כולה הוא לרוב 6-18 חודשים מהתפתחות אי-ספיקת לב).

בעוד שככל הידוע כרגע, לא ניתן למנוע מראש או לרפא בדיעבד את המחלה, ניתן בהחלט לשפר את המצב (אם יש בכך צורך) בעזרת תרופות שיקלו על הלב להתמודד עם המחלה, ובכך ישפרו את איכות-החיים של החולה, לפעמים לבלי הכר.

מהי מחלת הלב הנפוצה ביותר בחתולים?

בערך 14% מכלל החתולים הנראים בריאים לכאורה "סובלים" ממחלה הפוגעת ביכולתו של שריר הלב עצמו לעבור הרפייה תקינה בין כיווץ לכיווץ, גם אם כיווץ הלב עצמו תקין לחלוטין.

יתכן שחלק מהגורמים למחלה קשורים להורשה גנטית, ולכך יש הוכחות לפחות בגזע אחד של חתולים (Maine coon).

גם במקרה הזה אין קשר לתהליך זיהומי או תזונתי ולבעלים אין שום השפעה (לטוב או לרע) על הסיכון לפתח את המחלה. זאת בניגוד למחלה אחרת של שריר הלב בחתול, נדירה מאד בימינו, שבהחלט עלולה להחמיר עם תזונה לא נכונה לאורך זמן. גם המחלות האלה עלולות לגרום להופעת סימנים קליניים מהסוג המפורט לעיל, או לגרום למצב מסכן-חיים הנקרא "אי-ספיקת לב", או לא לגרום לאף אחד מאלה לאורך מספר שנים ואולי אף לעולם לא, מבלי צורך בטיפול תרופתי. אם וכאשר הופיעו סימני אי-ספיקת לב, תוחלת החיים עלולה להתקצר.

בעוד שככל הידוע כרגע לא ניתן למנוע מראש או לרפא בדיעבד את המחלה, ניתן בהחלט לשפר את המצב (אם יש בכך צורך) בעזרת תרופות שיקלו על הלב להתמודד עם המחלה, ובכך ישפרו את איכות-החיים של החולה.

חדשות ועדכונים

לציבור לקוחותינו, מחר, יום ב' 13.5.19, ייצא סגל ביה"ח לסיור צוות. ביה"ח יעבוד במתכונת מצומצמת. בית המרקחת יהיה פתוח עד השעה 15:30. אנא קבלו זאת בהבנה, עמכם הסליחה.

מצאתם חיית מחמד פצועה?
התקשרו אל מוקד 106 באזור מגוריכם והם ישלחו את הגורם המתאים.

הצטרפו אלינו לפייסבוק וקבלו עדכונים על סיפורים מעניינים, דפי מידע חשובים, ועוד

מקרה החודש
מילי
פריצת דיסק‎
ניתוח ראש
קצת על בית החולים לסרטונים נוספים ביוטיוב