בית החולים הווטרינרי האוניברסיטאי בית חולים לחיות בית החולים הווטרינרי האוניברסיטאי הפקולטה לחקלאות בית הספר לרפואה וטרינרית האוניברסיטה העברית בירושלים | The Hebrew University of Jerusalem בית הספר לרפואה וטרינרית מרפאה וטרינרית בית החולים הווטרינרי האוניברסיטאי בית הספר לרפואה וטרינרית האוניברסיטה העברית בירושלים | The Hebrew University of Jerusalem בית החולים הווטרינרי האוניברסיטאי הפקולטה לחקלאות האוניברסיטה העברית בירושלים | The Hebrew University of Jerusalem בית החולים הווטרינרי האוניברסיטאי בית החולים הווטרינרי האוניברסיטאי בית הספר לרפואה וטרינרית האוניברסיטה העברית בירושלים | The Hebrew University of Jerusalem בית החולים הווטרינרי האוניברסיטאי הפקולטה לחקלאות האוניברסיטה העברית בירושלים | The Hebrew University of Jerusalem בית החולים הווטרינרי האוניברסיטאי בית החולים הווטרינרי האוניברסיטאי בית הספר לרפואה וטרינרית האוניברסיטה העברית בירושלים | The Hebrew University of Jerusalem בית החולים הווטרינרי האוניברסיטאי בית החולים הווטרינרי האוניברסיטאי האוניברסיטה העברית בירושלים | The Hebrew University of Jerusalem
 • בית חולים וטרינרי
 • בית חולים לחיות
 • מרפאה וטרינרית
 • בית חולים לחיות
 • ווטרינר חירום
 • בית חולים לחיות
 • וטרינר 24 שעות
 • בית חולים לחיות
 • מרפאה וטרינרית
 • בית חולים לחיות ווטרינר חירום
 • בית חולים לחיות ווטרינר חירום
בית החולים הווטרינרי האוניברסיטאי

רפואת עור - דרמטולוגיה

וטרינר נווט
חפש

המחלקה לדרמטולוגיה – רפואת עור

אבחנה וטיפול בבעיות עור בחיות מחמד

פרוצדורות במחלקה

העור הוא איבר מיוחד בכך שאת רב הפתולוגיה ניתן לראות בעין ללא אמצעי עזר, כמו כן אמצעי עזר רבים ניתנים להפעלה בקלות יחסית בחדר הבדיקה.

טריכוגרם
מגרד עור
ציטולוגיה
תרבית פטריות
תרבית חיידקים
ביופסיה
בדיקת אלרגנים
בדיקה אוטוסקופית
בדיקות דם

טריכוגרם (בדיקת שיער)

טריכוגרם בדיקת שיער

תלישת מספר שערות והסתכלות תחת המיקרוסקופ.

בדיקה פשוטה מאוד הנותנת מידע רב לגבי טיב השערה, עוזרת להבדיל בין גורמים שונים לנשירת שיער ומגדירה את מצב מחזוריות הגדילה.

מגרד עור

גירוד שכבה דקה של העור בעזרת סקלפל, נעשה מאוד בעדינות ולא כרוך בכאב לבעל החיים, והסתכלות על הדגימה תחת המיקרוסקופ.
בדיקה מאוד חשובה שמטרתה בדיקת נוכחות טפילים חיצוניים (כגון דמודקס, סקביאס, cheyletiella–ראה בהמשך)

מגרד עור - גירוד שכבה דקה של העור

ציטולוגיה

לקיחת דגימות ע"י משטחי מגע מלקויות שונות בעור או מהאוזניים בעזרת זכוכית נושא/מטושים/סלוטייפ, צביעת הדגימה בצביעות מיוחדות ובחינתה תחת המיקרוסקופ. בבדיקה זו ניתן לזהות סוגי תאים שונים (תאי דלקת, תאי גידול, תאים המעידים על מחלות אוטואימוניות), גורמים מזהמים (חיידקים, פטריות).
הבדיקה הציטולוגית מאפשרת במקרים רבים להגיע לאבחנה מלאה או לכל הפחות לצמצם מאוד את רשימת הגורמים למחלה ובכך לעזור בבחירת הבדיקות בהמשך.

תרבית פטריות

כל חשד לפטרת עורית מחייב אבחנה מעבדתית כיוון שזו מחלה מדבקת גם לבני אדם.
אנו דוגמים את הפרווה ושולחים למעבדה חיצונית המתמחה בנושא, באם התשובה חיובית ובעל החיים אכן סובל מזיהום פטרייתי אנו נתאים את הטיפול המתאים ביותר למצבו.

בדיקת עור לאלרגנים

תרבית חיידקים

תרבית חיידקים מאבחנת את החיידק או החיידקים העיקריים הגורמים לזיהום העורי ואת האנטיביוטיקה המתאימה ביותר לטיפול. שליחת דגימה לתרבית חיידקים נעשית במקרים של חשד לעמידות לאנטיביוטיקה (כגון בעלי חיים אשר לא מגיבים לטיפול אנטיביוטי נוכחי או בעלי חיים שסבלו בעבר מזיהום עורי וטופלו באנטיביוטיקה) ובמקרים בהם בבדיקה הציטולוגית נתגלו סוגים שונים של חיידקים.

ביופסיה

אמצעי אבחוני חשוב מאוד. לקיחת הביופסיה נעשית תחת טשטוש או בהרדמה קצרה, כתלות במקום ממנו נלקחות הדגימות. הדגימה נלקחת בעזרת מכשיר מיוחד (punch biopsy) שעושה "חור" קטנטן בעור הנסגר בתפר יחיד. אין כאבים אחרי הפרוצדורה ובעל החיים מתאושש מאוד מהר. זוהי בדיקה המאפשרת בחינה מיקרוסקופית של כל שכבות העור לעומקו ולכן נותנת מידע רב לגבי תהליכים שונים שעוברים על העור.

בדיקת עור בדיקת אלרגנים

בדיקת אלרגנים

בבעל חיים הסובל מאטופי (ראה בהמשך) ניתן לבצע בדיקה לאפיון האלרגנים אליהם הוא רגיש ובהתאם לכך לטפל בהיפוסנסיטיזציה. בדיקת האלרגנים אינה מהווה אבחנה לאטופי, שכן אחוז גבוה מבעלי החיים הלא אטופים יגיב חיובית בבדיקה. הבדיקה נעשית רק לאחר שבעל החיים אובחן עם המחלה, כדי לאפיין את האלרגנים למטרת טיפול.
אפיון האלרגנים נעשה בשיטת IDT (הזרקת אלרגנים שונים לתוך העור, תחת טשטוש) או בשיטת ELISA (בדיקת דם) לכל שיטה יתרונות וחסרונות, והשיטה נבחרת בהתאם למקרה.

בדיקה אוטוסקופית – בדיקת אוזניים

אוטוסקופ הינו מכשיר עדין עם מקור אור המאפשר הסתכלות לעומק תעלת האוזן, עד עור התוף. הבדיקה מאפשרת הערכת מצב תעלת האוזן, אבחון גופים זרים/גידולים, קביעת טיפול ופרוגנוזה. במרבית המקרים הבדיקה נעשית תחת הרדמה קצרה. היא חשובה במיוחד במצבים של דלקות אוזניים כרוניות ואוזניים החשודות למצב סופני (End Stage Ear).

בדיקות דם

ישנן מספר מחלות פנימיות שעשויות להתבטא בלקויות עוריות. כאשר יש חשד כי הרקע לבעיות העור הוא מחלה פנימית אנו נמליץ לבצע בדיקות דם בסיסיות, הכוללות ספירת דם וביוכימיה. התוצאות המתקבלות מהבדיקות הללו מכוונות אותנו להמשך, באם החשד מתאמת וישנן חריגות בבדיקות נמליץ על המשך אבחון בכיוון זה, על ידי בדיקות דם ספציפיות יותר או ביצוע אולטרא סאונד בטן, למשל. בהינתן שבדיקות הדם תקינות לחלוטין נוכל להמשיך בכיווני חקירה אחרים.
סיבה חשובה נוספת לעריכת בדיקות דם היא בעלי חיים המטופלים תקופות ארוכות בתרופות המשפיעות על מערכות פנימיות (כגון סטרואידים, או תרופות אימונומודולטריות אחרות), או אז יש צורך בבדיקות דם תקופתיות, בדיוק כפי שנהוג לערוך בבני אדם המקבלים תרופות באופן קבוע.