בית החולים הווטרינרי האוניברסיטאי בית חולים לחיות בית החולים הווטרינרי האוניברסיטאי הפקולטה לחקלאות בית הספר לרפואה וטרינרית האוניברסיטה העברית בירושלים | The Hebrew University of Jerusalem בית הספר לרפואה וטרינרית מרפאה וטרינרית בית החולים הווטרינרי האוניברסיטאי בית הספר לרפואה וטרינרית האוניברסיטה העברית בירושלים | The Hebrew University of Jerusalem בית החולים הווטרינרי האוניברסיטאי הפקולטה לחקלאות האוניברסיטה העברית בירושלים | The Hebrew University of Jerusalem בית החולים הווטרינרי האוניברסיטאי בית החולים הווטרינרי האוניברסיטאי בית הספר לרפואה וטרינרית האוניברסיטה העברית בירושלים | The Hebrew University of Jerusalem בית החולים הווטרינרי האוניברסיטאי הפקולטה לחקלאות האוניברסיטה העברית בירושלים | The Hebrew University of Jerusalem בית החולים הווטרינרי האוניברסיטאי בית החולים הווטרינרי האוניברסיטאי בית הספר לרפואה וטרינרית האוניברסיטה העברית בירושלים | The Hebrew University of Jerusalem בית החולים הווטרינרי האוניברסיטאי בית החולים הווטרינרי האוניברסיטאי האוניברסיטה העברית בירושלים | The Hebrew University of Jerusalem
 • בית חולים וטרינרי
 • בית חולים לחיות
 • מרפאה וטרינרית
 • בית חולים לחיות
 • ווטרינר חירום
 • בית חולים לחיות
 • וטרינר 24 שעות
 • בית חולים לחיות
 • מרפאה וטרינרית
 • בית חולים לחיות ווטרינר חירום
 • בית חולים לחיות ווטרינר חירום
בית החולים הווטרינרי האוניברסיטאי

דפי מידע

וטרינר נווט
חפש

המחלקה לחירום וטיפול נמרץ של חיות קטנות

דפי מידע

הרעלת רעל עכברים בכלבים, חתולים וחיות מחמד

תחילת החפירות של הרכבת הקלה בתל אביב לוו באזהרות מפני פלישה המונית של חולדות אל הבתים והרחובות. לדברי המומחים בתחום דאגה זו אינה מוצדקת, אך ההיסטריה שנזרעה בציבור צפויה לגרום לשימוש מוגבר בקוטלי מכרסמים לצרכי הדברה וייתכן שאף לעליה בשכיחות מקרי ההרעלה של כלבים, חתולים וחיות מחמד אחרות מחומרים אלו.

סוגים שונים של קוטלי מכרסמים

הרעלה של קוטלי מכרסמים ("רעל עכברים") היא אחת ההרעלות הנפוצות בכלבים וחתולים בישראל. ישנם מספר קוטלי מכרסמים הפועלים במנגנונים שונים, אך הנפוצים שבהם הם נוגדי הקרישה (אנטי-קואגולנטים) את הרעלים ממשפחת נוגדי הקרישה מחלקים לכמה דורות. נוגדי קרישה מהדור הראשון (דוגמת וורפרין) כמעט ולא משמשים כיום כחומרי הדברה, אלא בעיקר כתרופות "מדללות דם", הניתנות לטיפול באנשים הסובלים מקרישתיות יתר. חומרי ההדברה הנפוצים בישראל נמנים ברובם על הדור השני (דוגמת ברודיפקום). חומרים אלו חזקים יותר ועל כן גם מנה בודדת של הרעל עלולה להיות קטלנית. פעולתם של חומרים מקבוצה זו ממושכת יותר (3-4 שבועות).

איך נחשפים?

הרעל עלול להיבלע ישירות על ידי בעל החיים, או להיבלע על ידי מכרסם שלאחר מותו נאכל על ידי כלב או חתול. לעיתים, הבעלים מבחינים כי בעל החיים אכל את הרעל, אך ברוב המקרים הם לא מודעים לכך. רעלים אלו מיועדים להתחיל את פעולתם באיחור על מנת שהמכרסמים לא יקשרו בין אכילת הרעל להרגשה הרעה ועל כן, ישנו הפרש של מספר ימים (עד שבוע-שבועיים) בין אכילת הרעל להופעת הסימנים הקליניים. עובדה זו עלולה להקשות גם עלינו לקשר בין סימני המחלה לבין אירוע שהתרחש לפני שבוע-שבועיים. על כן, יש לקחת בחשבון את האפשרות של הרעלת נוגדי קרישה בכל בעל חיים שיש לו גישה חופשית לחצר ו/או מטייל ברחוב ללא השגחה, כמו גם בכלבים שנוטים "לאכול שטויות" מהרצפה בזמן טיולים.

מנגנון הפעולה

רעלים מקבוצת נוגדי הקרישה פוגעים במיחזור של ויטמין K הנחוץ להפעלה של חלק מפקטורי הקרישה. כפועל יוצא, נפגעת מערכת הקרישה הנחוצה לשם עצירת דימומים. פגיעה כזו עלולה להביא לדימום מתמשך (דימום שלא עוצר) כתוצאה מטראומה ואפילו טראומה מינורית, ו/או "לדימומים ספונטניים" הנגרמים ללא טראומה.

סימנים קליניים

הסימנים הקליניים של הרעלת נוגדי קרישה מופיעים לרוב באופן אקוטי (פתאומי). הסימנים הקליניים מגוונים ותלויים במיקום הדימום, כמו גם כמות הדם שאבדה. לדוגמא: דימום למערכת העיכול עלול לגרום להקאות ושלשולים דמיים. דימום אל בית החזה, הריאות או דרכי הנשימה העליונות עלול לגרום לקשיי נשימה (שיתבטאו בנשימה מהירה ו/או מאומצת, חרחורים בנשימה, לשון כחלחלה ועוד). דימום אל מערכת העצביים עלול לגרום לסימנים עצביים שונים (כגון: עוויתות, פגיעה במערכת שיווי המשקל, חולשה או שיתוק של גפיים, עיוורון ועוד). דימום למפרקים עלול לגרום לצליעה. דימום למערכת השתן עלול לגרום לשתן דמי.

כל דימום חמור מספיק יגרום לאנמיה שתתבטא בחולשה וחיוורון של הריריות. כאשר הדימום מאסיבי, הוא עלול להביא למצב של שוק שיתבטא ב: חולשה משמעותית עד כדי התמוטטות, ריריות חיוורות, קצוות גוף (אזניים, רגליים) קרים, עליה בקצב הלב והנשימה (בחתולים תתכן גם ירידה בקצב הלב) וירידה בטמפרטורת הגוף.

אבחון

מכיוון שמדובר בהרעלה נפוצה בכלבים וחתולים הגורמת לסימנים קליניים מגוונים וההיסטוריה לרוב לא ברורה (הבעלים לא מודע לאכילת הרעל), הרעלת נוגדי קרישה צריכה להלקח בחשבון כאבחנה מבדלת במגוון רחב של מצבים. במצבים אלו חשוב לאשש/לשלול הרעלת נוגדי קרישה באמצעות בדיקת דם המעריכה את התפקוד של פקטורי הקרישה (בדיקת PT/PTT).

טיפול

במידה והבעלים הבחין באכילת הרעל או הפגר והגיע למרפאה וטרינרית בתוך שעות ספורות, ניתן לתת לבעל החיים חומר מעודד הקאה. במצבים אלו נרצה לנטר את תפקודי הקרישה של בעל החיים לאחר מספר ימים, על מנת לשלול פגיעה במערכת הקרישה או לחילופין, להתחיל טיפול מונע בויטמין K (שניתן בכדורים).

במקרים בהם בעל החיים מגיע לטיפול לאחר שהחל להפגין סימנים קליניים, יש להעריך את מצבו של בעל החיים באמצעות בדיקה פיסיקלית ובדיקות דם ולבחור טיפול בהתאם: במצבים הקלים בהם הדימום לא גורם לאנמיה משמעותית ולא מסכן איברים חיוניים כגון מערכת העצבים והנשימה, ניתן להסתפק בטיפול באמצעות ויטמין K שניתן בהזרקה ב-24 השעות הראשונות ולאחר מכן בכדורים למשך 3-4 שבועות.

גם לאחר שחודשה האספקה של ויטמין K, ייצור פקטורי קרישה דורש מספר שעות ועל כן, במצבים בהם הדימום גורם לאנמיה משמעותית ובמצבים בהם הדימום עלול לפגוע באיברים חיוניים יש להוסיף לטיפול גם פלזמה טריה (נוזל הדם שהופרדו ממנו כדוריות הדם האדומות) המכילה פקטורי קרישה "מן המוכן". פקטורי הקרישה שבפלזמה אמורים לסייע בעצירת הדימום, עד שהגוף ייצר פקטורי קרישה חדשים.

במקרים בהם הדימום גרם לאנמיה חמורה, יש לעיתים צורך במתן עירוי דם כטיפול מציל חיים.

פרוגנוזה

ללא טיפול מתאים, הסיכון לתמותה כתוצאה מהרעלה זו הוא גבוה. בהנתן טיפול מתאים (שתלוי כאמור במיקום הדימום וחומרתו), רוב בעלי החיים המורעלים שורדים וחוזרים לנהל אורח חיים נורמלי לחלוטין. במצבים של דימום למערכת העצבים או מערכת הנשימה, אחוזי השרידות נמוכים יותר, גם בהנתן טיפול מתאים.

אז מה עושים?


נכתב ע"י: ד"ר מור וייס, DVM, המחלקה לחירום ולטיפול נמרץ של חיות מחמד, בית החולים הווטרינרי האוניברסיטאי

חדשות ועדכונים

לציבור לקוחותינו, מחר, יום ב' 13.5.19, ייצא סגל ביה"ח לסיור צוות. ביה"ח יעבוד במתכונת מצומצמת. בית המרקחת יהיה פתוח עד השעה 15:30. אנא קבלו זאת בהבנה, עמכם הסליחה.

מצאתם חיית מחמד פצועה?
התקשרו אל מוקד 106 באזור מגוריכם והם ישלחו את הגורם המתאים.

הצטרפו אלינו לפייסבוק וקבלו עדכונים על סיפורים מעניינים, דפי מידע חשובים, ועוד

מקרה החודש
מילי
פריצת דיסק‎
ניתוח ראש
קצת על בית החולים לסרטונים נוספים ביוטיוב