בית החולים הווטרינרי האוניברסיטאי בית חולים לחיות בית החולים הווטרינרי האוניברסיטאי הפקולטה לחקלאות בית הספר לרפואה וטרינרית האוניברסיטה העברית בירושלים | The Hebrew University of Jerusalem בית הספר לרפואה וטרינרית מרפאה וטרינרית בית החולים הווטרינרי האוניברסיטאי בית הספר לרפואה וטרינרית האוניברסיטה העברית בירושלים | The Hebrew University of Jerusalem בית החולים הווטרינרי האוניברסיטאי הפקולטה לחקלאות האוניברסיטה העברית בירושלים | The Hebrew University of Jerusalem בית החולים הווטרינרי האוניברסיטאי בית החולים הווטרינרי האוניברסיטאי בית הספר לרפואה וטרינרית האוניברסיטה העברית בירושלים | The Hebrew University of Jerusalem בית החולים הווטרינרי האוניברסיטאי הפקולטה לחקלאות האוניברסיטה העברית בירושלים | The Hebrew University of Jerusalem בית החולים הווטרינרי האוניברסיטאי בית החולים הווטרינרי האוניברסיטאי בית הספר לרפואה וטרינרית האוניברסיטה העברית בירושלים | The Hebrew University of Jerusalem בית החולים הווטרינרי האוניברסיטאי בית החולים הווטרינרי האוניברסיטאי האוניברסיטה העברית בירושלים | The Hebrew University of Jerusalem
 • בית חולים וטרינרי
 • בית חולים לחיות
 • מרפאה וטרינרית
 • בית חולים לחיות
 • ווטרינר חירום
 • בית חולים לחיות
 • וטרינר 24 שעות
 • בית חולים לחיות
 • מרפאה וטרינרית
 • בית חולים לחיות ווטרינר חירום
 • בית חולים לחיות ווטרינר חירום
בית החולים הווטרינרי האוניברסיטאי

דפי מידע

וטרינר נווט
חפש

המחלקה לרפואת חיות מחמד אקזוטיות

דפי מידע

גידול זוחלים - דגשים בשמירת בריאותם ותרומתו של הווטרינר המטפל

שירות חדש במחלקת חיות המחמד האקזוטיות שבבית החולים הווטרינרי האוניברסיטאי (ליד צמת בית דגן): ייעוץ והנחיות לגידול זוחלים עוד לפני רכישתם וכן במהלך הרכישה ולאחר מכן. השירות כולל הגעה למקור הרכישה ובדיקה מלאה של הזוחל לפני קנייתו.

בבתים רבים בישראל ובעולם מוחזקים זוחלים כחיות מחמד. לרוב מיוצגות בשבייה שלוש קב' טקסונומיות שונות: צבים, לטאות ונחשים. זוחלים מופיעים במגוון רב של צבעים, ומאכלסים נישות אקולוגיות שונות; החל מהמינים התת-קרקעים (דוגמת נחשי חנק תת-קרקעים), מינים יבשתיים החיים על פני הקרקע, ומינים ארבוראלים (החיים על עצים) ו"כל מה שביניהם", כלומר, אלה שנעים בין נישה אקולוגית אחת לשניה.

זוחלים נוחים להחזקה כחיות מחמד מכיוון שניתן להחזיקם במרחב קטן יחסית בהשוואה לבעלי חיים אחרים, מופיעים במגוון מורפולגיה ובצבעים, ומפגינים התנהגויות מרשימות ומעניינות ביותר למתבונן. חשוב לזכור שכל מין או קבוצת מינים הם בעלי מאפיינים אנטומיים, פיסיולוגיים, והתנהגותיים יחודיים, ולעיתים צרכי הגידול של זוחל אחד שונים לחלוטין משל זוחל אחר, וסביבת החיים שתתאים לגידולו של אחד, עשויה להרע, ובטווח הרחוק גם לגרום למוות, של האחר.

מידע כללי לגבי מחלות ובעיות בגידול זוחלים

אחת ממחלות הזוחלים הנפוצות ביותר היא מחלת עצמות מטבוליות או MBD.

מחלת עצמות מטאבולית נפוצה יותר אצל מינים ספציפיים של זוחלים’ כמו "חרדון מזוקן" (Pogona sp) או איגואנה ירוקה (Iguana iguana). המחלה מופיעה בעיקר אצל זוחלים הגדלים ללא גישה לאור שמש טבעי או לתחליף תאורת שמש המוענק בצורת אור UV ((Reptilian Ultraviolet Light Bulb, וכן כאשר לא ניתנים להם תוספי מזון של סידן וויטמינים (Vit AD3).

מחלת עצמות מטאבולית - Metabolic Bone Disease

סימנים קליניים של המחלה עשויים לכלול רעידות שרירים או שיתוק פתאומי של הגפים, הפסקת אכילה, נפיחות בלסת, ואפאטיות. במקרים שכאלה אנו ממליצים לפנות לטיפול רפואי באופן חירומי, רצוי לווטרינר שמתעסק עם זוחלים, ולקבל הנחייה לגבי הטיפול במחלה. כאשר מגיעים עם הזוחל, יש להימנע ככל הניתן מלטלטל אותו אלא להניח אותו על משטח ישר כמו פיסת דיקט או קרטון עבה וקשיח, ולהביאו באופן שכזה, מכיוון שטילטול זוחל עם חסך סידן עשוי לגרום לו לשברים בגפיים.

איבחון המחלה מבוצע בעזרת צילומי רנטגן ובדיקות דם והטיפול בזוחל כולל טיפול תרופתי ושינוי ממשק הגידול של הזוחל. ההחלמה מהמחלה אינה מהירה אולם היא ניתנת לריפוי במרבית המקרים באבחון מוקדם, בהם מתגלית בשלבים הראשונים של המחלה.

מחלות של דרכי הנשימה והחניכיים

מחלות דרכי הנשימה העליונות והתחתונות של זוחלים מופיעות בעיקר בקרב מינים שמוצאם באזורים בעלי אקלים חם ו/או טרופי. בהיעדר טיפול מיידי תהיה החרפת מצב לכדי דלקות של חלל הפה והחניכיים ודלקות ריאה חמורות.

מכיוון שזוחלים מוגבלים ביכולת השמירה וויסות של טמפ' הגוף שלהם (טרמורגולציה), וטמפ' גופם תלויה ומשתנה בעיקר בהתאם לטמפ' הסביבה, הרי שתנודות יומיות בטמפ' הסביבה גורמות להם לסטרס ולירידה בעמידות למחלות ויראליות ובקטריאליות.

בנוסף, שמירה על הגיינה בסיסית (משמע ניקוי צרכים תכוף ואיוורור סדיר בכל חלקי הכלוב) תמנע הצטברות של ריחות חריפים שגורמים לצריבת ריריות מע' הנשימה ולמחלות נשימה.

מחלות נשימה בזוחלים עשויים להופיע גם במקביל לדלקת ריריות הפה (Necrotizing stomatitis) שמחריפה עד לכדי נמק. המחלה גורמת לכאב רב, לאי יכולת לפתוח את הפה או לבלוע מזון, לאנורקסיה ולירידה במשקל. ללא טיפול מיידי יהיה צורך לנתח את הזוחלים תחת הרדמה ולהסיר רקמות לא-חיוניות שנרקבו בהשפעת נגיעות בחיידקים פאתוגנים.

חסר ויטמין A

חסר ויטמין A Hypovitaminosis A)) בולט בעיקר בקרב לטאות וצבים, ובעיקר אצל צבי מים. מקורו העיקרי של ויטמין A הוא במזון בשרי ובדגים בנוסף למקור צמחי כגון פלפל אדום טרי, תפ"א מבושל וגזר מבושל.

הסימנים הקלינים המופיעים במצבי חסר ויטמין A הם נפיחות עינים עד כדי אי יכולת לפותחן, דלקת של לחמית העין, הופעת מעין בצקות על פני העור, סמני מחלות של מערכת הנשימה (הפרשות מהנחיריים וכד'), ופתיחת פה תכופה על מנת להקל על הנשימה. זיהומים משניים של מערכת הנשימה עשויים לגרום לדלקת ריאות ולדלקות אוזניים.

עם הופעת סימנים קליניים נחוץ להגיע לאבחון נכון של המחלה על ידי לקיחת הסטוריה נכונה של מקום החזקת החיה ותזונתה ובדיקה פיזיקאלית מדוקדקת. הטיפול יכלול שילוב של אנטיביוטיקות (בשל החשש להתפתחות זיהומים משניים), אמבטיות במים פושרים, שטיפות עיניים וניקוי הפרשות מוגלתיות, וטיפול תומך כללי של חימום, חשיפה לשמש (עם זמינות צל תמיד), ומתן מזון איכותי עם תוספי מולטי ויטמין כולל ויטמין A וכולל סידן. במידה ומדובר בזוחל אוכל בשר (חלקית או בלעדית) ניתן להוסיף מזון עשיר ויטמין A כגון כבד עוף/בקר. בזוחל אוכל עשב יש להתאים מזון לכל מין באופן ספציפי.

מחלות נוספות ופציעות נפוצות אצל זוחלים בגידול ביתי

תנאי הגידול של זוחלים (ובעלי חיים אחרים) חייבים להתאים לאורח חייהם בטבע מבחינת מצע גידול, לחות, תאורה ועוד.

חלק מהבעיות הנפוצות בקרב זוחלים משוייכות לאי התאמה בינם לבין גודל המחייה האופיטמלי לו הם זקוקים או תנאי הגידול ה"סוציאלים" אליהם הם רגילים (כלומר, האם זה מין יחידאי או שיכול לחיות בקבוצה עם עוד מבני מינו). אצל חלק מהלטאות המוחזקות בסביבה מוגבלת מרחב ולעתים אף רועשת מבחינת קהל אנשים, נפוצות פגיעות הפה והשפה מכיוון שהן מחככות את ראשן בזכוכית או ברשת הכלוב ונפצעות תדירות. דגש על העשרה סביבתית בכלוב וטיפול בפציעה בשלבים מוקדמים עשויים פעמים רבות לפתור את הבעיה.

בעיות אחרות של גידול כוללות כוויות ממקורות חימום שאינם מוגנים דיים. אלה מתבטאות בהרס רקמה עורית ובזיהומי עור חמורים העשויים להסתיים במוות. אין להזניח כוויות חום מנורות או מכבלי חימום מכיוון שבמהרה זיהום משני יתפשט בין קשקשי הזוחל ויהיה מסובך יותר לריפוי.

ולסיכום- יש לציין כי במרבית המקרים מחלות זוחלים בגידול ביתי נובעות מממשק גידול לא מתאים, שמקורו בחוסר הדרכה נכונה עם רכישת הזוחל. נשמח לייעץ בכל שלבי הגידול של בעלי החיים עם רכישתם ובכך למנוע מקרי מחלה שהיו יכולים להמנע.

נכתב ע"י ד"ר עדו צורי, רופא וטרינר

מח' חיות מחמד אקזוטיות,

ביה"ח הווטרינרי האוניברסיטאי

לתיאום תור ויצירת קשר ניתן לפנות למחלקת זימון תורים: 03-9688518/573 או במייל zimun.torim@mail.huji.ac.il

גידול זוחלים - Red-tegu

חדשות ועדכונים

לציבור לקוחותינו, מחר, יום ב' 13.5.19, ייצא סגל ביה"ח לסיור צוות. ביה"ח יעבוד במתכונת מצומצמת. בית המרקחת יהיה פתוח עד השעה 15:30. אנא קבלו זאת בהבנה, עמכם הסליחה.

מצאתם חיית מחמד פצועה?
התקשרו אל מוקד 106 באזור מגוריכם והם ישלחו את הגורם המתאים.

הצטרפו אלינו לפייסבוק וקבלו עדכונים על סיפורים מעניינים, דפי מידע חשובים, ועוד

מקרה החודש
מילי
פריצת דיסק‎
ניתוח ראש
קצת על בית החולים לסרטונים נוספים ביוטיוב