בית החולים הווטרינרי האוניברסיטאי בית חולים לחיות בית החולים הווטרינרי האוניברסיטאי הפקולטה לחקלאות בית הספר לרפואה וטרינרית האוניברסיטה העברית בירושלים | The Hebrew University of Jerusalem בית הספר לרפואה וטרינרית מרפאה וטרינרית בית החולים הווטרינרי האוניברסיטאי בית הספר לרפואה וטרינרית האוניברסיטה העברית בירושלים | The Hebrew University of Jerusalem בית החולים הווטרינרי האוניברסיטאי הפקולטה לחקלאות האוניברסיטה העברית בירושלים | The Hebrew University of Jerusalem בית החולים הווטרינרי האוניברסיטאי בית החולים הווטרינרי האוניברסיטאי בית הספר לרפואה וטרינרית האוניברסיטה העברית בירושלים | The Hebrew University of Jerusalem בית החולים הווטרינרי האוניברסיטאי הפקולטה לחקלאות האוניברסיטה העברית בירושלים | The Hebrew University of Jerusalem בית החולים הווטרינרי האוניברסיטאי בית החולים הווטרינרי האוניברסיטאי בית הספר לרפואה וטרינרית האוניברסיטה העברית בירושלים | The Hebrew University of Jerusalem בית החולים הווטרינרי האוניברסיטאי בית החולים הווטרינרי האוניברסיטאי האוניברסיטה העברית בירושלים | The Hebrew University of Jerusalem
 • בית חולים וטרינרי
 • בית חולים לחיות
 • מרפאה וטרינרית
 • בית חולים לחיות
 • ווטרינר חירום
 • בית חולים לחיות
 • וטרינר 24 שעות
 • בית חולים לחיות
 • מרפאה וטרינרית
 • בית חולים לחיות ווטרינר חירום
 • בית חולים לחיות ווטרינר חירום
בית החולים הווטרינרי האוניברסיטאי

דפי מידע

וטרינר נווט
חפש

המחלקה לרפואה פנימית של חיות מחמד

דפי מידע

מחלות כליה בכלבים וחתולים

מהן מחלות כליה בכלבים וחתולים?

לכליות תפקידים רבים בגוף, הכוללים, בין היתר, סינון מתמיד של הדם, סילוק רעלים המצטברים בגוף כתוצאה מחילוף החומרים, שמירה על מאזן מלחים ומאזן חומצה בסיס, ויסות לחץ הדם ויצירה ושפעול של הורמונים שונים. מחלות כליה הינן גורם נפוץ ביותר לתחלואה ותמותה בכלבים ובחתולים בכל הגילאים. התוצאה של מחלות כליה היא ירידה בכל תפקודי הכליה שהוזכרו לעיל. לפיכך, ירידה חמורה בתפקוד הכלייתי היא מצב מסכן חיים.

ניתן לחלק את מחלות הכליה לשתי קטגוריות עיקריות: מחלות אקוטיות (חדות – שהתפתחו מהר) ומחלות כרוניות (איטיות – שהתפתחו לאט ובהדרגה). מחלות אקוטיות הינן מחלות אשר גורמות לירידה חדה ופתאומית בתפקוד הכלייתי, בכליות שהיו נורמאליות לחלוטין עד לפגיעה זו. לעומתן, מחלות כליה כרונית הינן מחלות בהן קיימת התדרדרות הדרגתית בתפקוד הכלייתי, וברובן מתרחשת החלפה הדרגתית של רקמת הכליה הנורמאלית ברקמת צלקת ודלקת שאינן תפקודיות. ברגע שנוצרה רקמת צלקת, לא ניתן להחזיר את המצב לקדמותו, ולכן לרוב, מחלות כליה כרוניות הינן בלתי הפיכות. בנוסף, ולאור העובדה כי רקמת הכליה הנותרת מנסה לפצות על אובדן התפקוד, ישנה פגיעה הדרגתית גם בה, ועל כן מחלות כליה כרונית מתדרדרות עם הזמן. מחלות כליה כרוניות נפוצות בעיקר בבעל חיים מבוגרים, אך לא נדיר לאבחן מחלות אלו גם בבעלי חיים צעירים, בהם המחלה יכולה להיות מולדת.

כיצד מאבחנים מחלות כליה?

אבחון מחלות כליה מתבסס לרוב על סימנים קליניים, בדיקות מעבדה, אמצעי הדמיה וביופסיה (דגימת רקמה מהכליה). רבים מהסימנים המופיעים במחלות כליה אינם ספציפיים, וכוללים ירידה בתיאבון ובמשקל הגוף הקאות ועוד. עליה בכמות השתייה וההשתנה הינם סימנים המחשידים לקיומה של מחלת כליה, אם כי גם אלו אינם ייחודיים למחלה זו. בדיקות מעבדה שגרתיות עשויות לתעד הצטברות של רעלים בדם, המעידים על ירידה בתפקוד הכלייתי. הערכה של הכליות באמצעות בדיקת אולטראסאונד וצילומי רנטגן חשובה אף היא לאפיון המדויק של מחלות כליה וסיווגן למחלות אקוטיות או כרוניות. לקיחת דגימה מן הכליה (ביופסיה) הינה הדרך הטובה ביותר לאיפיון המדויק של מחלות כליה.

האם ניתן לטפל במחלות כליה?

היכולת לטפל במחלות כליה כרוניות תלויה מאוד באבחון ראשוני נכון.

מחלות כליה אקוטיות עלולות לגרום לפגיעה קשה ומסכנת חיים. עם זאת, במקרים אלו קיים פוטנציאל להחלמה מלאה של הכליות מן הפגיעה הראשונית. החלמה כזו יכולה להיות מלאה או חלקית. היכולת להחלים תלויה בגורם לפגיעה הראשונית, בחומרת הפגיעה, ובאמצעים האבחוניים והטיפוליים העומדים לרשות הרופא המטפל.

מטרת הטיפול היא להסיר את הגורם למחלה ולשלוט בסימנים הקליניים והשינויים המעבדתיים עד להחלמה. טיפול זה במקרים הקשים הוא אינטנסיבי ודורש אשפוז לרוב. במקרים הקשים, בהם לא ניתן לשלוט בסימנים הקליניים בעזרת טיפול רפואי רגיל, יש לשקול טיפול באמצעות דיאליזה, אשר יכול להביא לסילוק הרעלים שהצטברו בדם, ולתיקון השינויים אשר נגרמים כתוצאה ממחלת הכליה. טיפול זה נמשך עד לחלמה של הכליה לרמה כזו שבעל החיים אינו תלוי יותר בדיאליזה. טיפול בדיאליזה במקרים של כשל כליה אקוטי הוא לרוב לזמן מוגבל עד להחלמה ונמשך ברוב במקרים שבוע עד שבועות בודדים.

מחלות כליה כרוניות לרוב אינן מחלימות לחלוטין, ומטרת הטיפול היא להאט את קצב התדרדרות המחלה עד כמה שניתן, תוך כדי שליטה בסימנים הקליניים והשינויים המעבדתיים, וחשוב עוד יותר, להקנות איכות חיים מיטבית לבעל החיים. בטיפול נכון, ניתן לרוב להאט את קצב התדרדרות המחלה ולשפר את איכות החיים בצורה משמעותית עד כדי העלמת הסימנים הקליניים. במקרים בהם הסימנים כבר אינם ניתנים לשליטה קיימת האפשרות לדיאליזה כרונית או השתלת כליה (בחו"ל), אך אלו כרוכים בעליות גבוהות ובמחויבות גדולה מצד הבעלים, ולכן יש לשקול אופציות אלו בכובד ראש. קיימת חשיבות עליונה לאבחון מחלות כליה כרוניות כבר בשלב מוקדם, ולטיפול נכון שמטרתו להאט את קצב התדרדרות המחלה עד כמה ניתן, גם אם לא קיימים כל סימנים קליניים. לכן, מומלץ לבצע בדיקות מעבדה שגרתיות לסריקת כלבים וחתולים, במיוחד בגיל מבוגר

נכתב על ידי ד"ר גלעד שגב, בית הספר לרפואה וטרינרית, האוניברסיטה העברית 03-9688501

חדשות ועדכונים

לציבור לקוחותינו, מחר, יום ב' 13.5.19, ייצא סגל ביה"ח לסיור צוות. ביה"ח יעבוד במתכונת מצומצמת. בית המרקחת יהיה פתוח עד השעה 15:30. אנא קבלו זאת בהבנה, עמכם הסליחה.

מצאתם חיית מחמד פצועה?
התקשרו אל מוקד 106 באזור מגוריכם והם ישלחו את הגורם המתאים.

הצטרפו אלינו לפייסבוק וקבלו עדכונים על סיפורים מעניינים, דפי מידע חשובים, ועוד

מקרה החודש
מילי
פריצת דיסק‎
ניתוח ראש
קצת על בית החולים לסרטונים נוספים ביוטיוב