בית החולים הווטרינרי האוניברסיטאי בית חולים לחיות בית החולים הווטרינרי האוניברסיטאי הפקולטה לחקלאות בית הספר לרפואה וטרינרית האוניברסיטה העברית בירושלים | The Hebrew University of Jerusalem בית הספר לרפואה וטרינרית מרפאה וטרינרית בית החולים הווטרינרי האוניברסיטאי בית הספר לרפואה וטרינרית האוניברסיטה העברית בירושלים | The Hebrew University of Jerusalem בית החולים הווטרינרי האוניברסיטאי הפקולטה לחקלאות האוניברסיטה העברית בירושלים | The Hebrew University of Jerusalem בית החולים הווטרינרי האוניברסיטאי בית החולים הווטרינרי האוניברסיטאי בית הספר לרפואה וטרינרית האוניברסיטה העברית בירושלים | The Hebrew University of Jerusalem בית החולים הווטרינרי האוניברסיטאי הפקולטה לחקלאות האוניברסיטה העברית בירושלים | The Hebrew University of Jerusalem בית החולים הווטרינרי האוניברסיטאי בית החולים הווטרינרי האוניברסיטאי בית הספר לרפואה וטרינרית האוניברסיטה העברית בירושלים | The Hebrew University of Jerusalem בית החולים הווטרינרי האוניברסיטאי בית החולים הווטרינרי האוניברסיטאי האוניברסיטה העברית בירושלים | The Hebrew University of Jerusalem
 • בית חולים וטרינרי
 • בית חולים לחיות
 • מרפאה וטרינרית
 • בית חולים לחיות
 • ווטרינר חירום
 • בית חולים לחיות
 • וטרינר 24 שעות
 • בית חולים לחיות
 • מרפאה וטרינרית
 • בית חולים לחיות ווטרינר חירום
 • בית חולים לחיות ווטרינר חירום
בית החולים הווטרינרי האוניברסיטאי

דפי מידע

וטרינר נווט
חפש

המחלקה לרפואה פנימית של חיות מחמד

דפי מידע

השתלת צואה

זה עלול להישמע קצת מגעיל ואפילו מסריח (וזה אכן לא בשום וקסום במיוחד), אבל היום גם צואה משתילים וזה אפילו עוזר...

השנה החלה ד"ר שרון קוזי, מהמחלקה לרפואה פנימית,  בטיפול חדשני בשלשול כרוני בכלבים באמצעות השתלת צואה. מדובר בהליך שקיים כבר מספר שנים ברפואה ההומנית, אך חדשני ברפואה הווטרינרית בארץ. השתלת צואה בכלבים בוצעה בארץ בגורים יילודים הסובלים משלשול, כשהצואה המושתלת היא מהאם (מבוצע גם בבית החולים ע"י ד"ר סמדר טל במחלקת טריוגנולוגיה), אך השנה התחלנו לבצע את ההליך בכלבים בוגרים בבית החולים הווטרינרי האוניברסיטאי והוא בוצע עד כה בכלבים בלבד, אם כי קיים דיווח גם על השתלת צואה בחתול.

השתלת צואה
השתלת צואה בכלב

השתלת צואה הוא הליך המבוצע במקרים של שלשול כרוני הנובע מזיהום ספציפי או מחוסר איזון של הרכב החיידקים, שמרים, חד תאיים ווירוסים אחרים החיים באופן נורמלי במערכת העיכול.

מערכת העיכול שלנו ושל בעלי החיים היא עולם מדהים ומורכב, החל מצינור מרובה קפלים שאם נמתח אותו אורכו יעלה על אורכו של הגוף, המשך בבלוטות הפרשה ותאים השולחים אותות מורכבים האחראים על תיזמון וניצוח על המקהלה המורכבת של תנועה, הפרשה, עיכול וספיגה, ולבסוף, אירוח אוכלוסיה ענקית של חיידקים וייצורים מיקרוסקופיים אחרים, בעלת תפקידים חיוניים בשמירה על הבריאות בכלל ובריאות מערכת העיכול בפרט. אותו מרכיב אחרון נקרא המיקרוביום - הוא כולל את כל מי שחי איתנו במערכת העיכול ומהווה נושא "חם" במחקר, אשר עדיין מצוי בחיתוליו.

החיידקים "הטובים" מפרקים חומרי מזון שבעל החיים לא מסוגל לעכל, מייצרים ויטמינים חיוניים (B, K ועוד), מעודדים את ההתפתחות והתפקוד התקינים של המעי, משפיעים על הפרשת הורמונים הקשורים במצב הרוח, תחושת השובע ואפילו בנטיה להשמנה, מגנים מפני גורמי מחלה שיכולים להתישב במערכת העיכול ומלמדים את מערכת החיסון שבמעי כיצד להבחין בין אויב לידיד, מתי לתקוף ולייצר תגובת דלקת, ומתי לגלות סובלנות.

כעת חישבו על ההשפעה השלילית ההרסנית של הפרעה לאותה אוכלוסיית חיידקים ומדוע חשוב להתחשב בה במצבי מחלה, בשיקול האם לתת אנטיביוטיקה, כיצד ישפיעו עליה רעלים ומזון שאליהם אנו נחשפים וכיצד ניתן לתקנה ולהשפיע על ההרכב שלה כשכבר יש פגיעה בה.

מצבי מחלה במערכת העיכול יכולים להופיע כשלשולים והקאות, כאיבוד משקל ושינויים בתאבון, להתבטא בקרחות, דלקות עור ופצעים ועוד ועוד. מצבים אלו קשורים לעיתים קרובות בחוסר איזון של אותה אוכלוסיה של ידידים חד-תאיים החיים איתנו במערכת העיכול ולעיתים השיקום של אותה אוכלוסיה נחוץ להחלמה. לאחר שמוצו דרכי הטיפול הקונבנציונליות, כגון מזון רפואי ו/או טיפול תרופתי ואין החלמה או שיש רק תגובה חלקית לטיפול, ניתן לבדוק האם המטופל נזקק ומתאים להשתלת צואה. מטרת ההליך היא להביא אוכלוסיית חיידקים תקינה מכלב או חתול בריא על מנת לחדש "ולתקן" את אוכלוסיית החיידקים הלא תקינה של הכלב או החתול החולה.

השלב הראשון בהליך הוא מציאת תורם מתאים ובריא כמובן. זהו השלב המסובך ביותר והוא נועד להבטיח שאכן מדובר בתורם אידיאלי, שמצד אחד לא ידביק בגורמי מחלה ומצד שני התברך באוכלוסיית חיידקים טובה ומאוזנת שיכולה לרפא את החולה שמקבל את השתלת הצואה. התורם הינו כלב או חתול בריא ומושגח (שייך לחבר בצוות בית החולים), בוגר צעיר, ללא כל מצבי מחלה בהיסטוריה, עם מצב גופני תקין, לא קיבל אנטיביוטיקה בשנה האחרונה לפחות ושיש לו מרקם צואה "מושלם". התורם עובר סינון קפדני של בדיקות דם וצואה ובעליו המאושר צריך להגיע אלינו מיד לאחר שהעביר צואה, עם "התרומה".

הצואה עוברת הכנה עם טחינה, סינון ומיהול בתמיסת מי מלח. ניתן להשתילה מיד, או למהול בחומר משמר ולהקפיא הקפאה עמוקה (-80 C) עד ל"השתלה". ביום הטיפול מפשירים את הצואה לטמפ' החדר והיא ניתנת דרך חוקן לכלב המטופל (החולה). הפרוצדורה נעשית בטשטוש ואורכת כ- 30-45 דקות.

הנסיון הווטרינרי בהשתלת צואה הולך ומתרחב בארץ ובעולם והדיווחים חיוביים, אם כי חסרים עדיין פרסומים נרחבים על פוטנציאל התועלת והנזק, ועל כן יש להיזהר מאוד בבחירת התורמים והמושתלים. הנסיון שלנו עד כה מעודד ונצפו תגובות טובות!  נשמח לבדוק כל מועמד עם מחלת מעי כרונית שלא מגיבה לטיפול שגרתי להתאמה לטיפול ואנו זמינים לייעוץ בנושא.

נכתב ע"י ד"ר שרון קוזי (DVM, dipECVIM-CA), מומחית לרפואה פנימית של חיות מחמד, המחלקה לרפואה פנימית של חיות מחמד, בית החולים הווטרינרי האוניברסיטאי

חדשות ועדכונים

לציבור לקוחותינו, מחר, יום ב' 13.5.19, ייצא סגל ביה"ח לסיור צוות. ביה"ח יעבוד במתכונת מצומצמת. בית המרקחת יהיה פתוח עד השעה 15:30. אנא קבלו זאת בהבנה, עמכם הסליחה.

מצאתם חיית מחמד פצועה?
התקשרו אל מוקד 106 באזור מגוריכם והם ישלחו את הגורם המתאים.

הצטרפו אלינו לפייסבוק וקבלו עדכונים על סיפורים מעניינים, דפי מידע חשובים, ועוד

מקרה החודש
מילי
פריצת דיסק‎
ניתוח ראש
קצת על בית החולים לסרטונים נוספים ביוטיוב