בית החולים הווטרינרי האוניברסיטאי בית חולים לחיות בית החולים הווטרינרי האוניברסיטאי הפקולטה לחקלאות בית הספר לרפואה וטרינרית האוניברסיטה העברית בירושלים | The Hebrew University of Jerusalem בית הספר לרפואה וטרינרית מרפאה וטרינרית בית החולים הווטרינרי האוניברסיטאי בית הספר לרפואה וטרינרית האוניברסיטה העברית בירושלים | The Hebrew University of Jerusalem בית החולים הווטרינרי האוניברסיטאי הפקולטה לחקלאות האוניברסיטה העברית בירושלים | The Hebrew University of Jerusalem בית החולים הווטרינרי האוניברסיטאי בית החולים הווטרינרי האוניברסיטאי בית הספר לרפואה וטרינרית האוניברסיטה העברית בירושלים | The Hebrew University of Jerusalem בית החולים הווטרינרי האוניברסיטאי הפקולטה לחקלאות האוניברסיטה העברית בירושלים | The Hebrew University of Jerusalem בית החולים הווטרינרי האוניברסיטאי בית החולים הווטרינרי האוניברסיטאי בית הספר לרפואה וטרינרית האוניברסיטה העברית בירושלים | The Hebrew University of Jerusalem בית החולים הווטרינרי האוניברסיטאי בית החולים הווטרינרי האוניברסיטאי האוניברסיטה העברית בירושלים | The Hebrew University of Jerusalem
 • בית חולים וטרינרי
 • בית חולים לחיות
 • מרפאה וטרינרית
 • בית חולים לחיות
 • ווטרינר חירום
 • בית חולים לחיות
 • וטרינר 24 שעות
 • בית חולים לחיות
 • מרפאה וטרינרית
 • בית חולים לחיות ווטרינר חירום
 • בית חולים לחיות ווטרינר חירום
בית החולים הווטרינרי האוניברסיטאי

דפי מידע

וטרינר נווט
חפש

המחלקה לאופטלמולוגיה – רפואת עיניים

דפי מידע

קטרקט בכלבים

שרטוט מבנה העין

מהו קטרקט?

קטרקט הוא הופעת עכירויות הגורמות אובדן של שקיפות העדשה. עקב כך, פוחתת כמות האור שנכנסת לעין, והראיה נפגעת. העכירות בד"כ פרוגרסיבית, קרי היא תחמיר. ככל שהעכירות מחמירה, נכנס פחות אור לעין. כאשר העדשה מגיעה לאטימות מוחלטת, כלל לא נכנס אור לעין ולכן היא מתעוורת.

כיצד מטפלים בקטרקט בכלבים?

הטיפול היחיד הוא ניתוח במהלכו מוציאים את הקטרקט (את העדשה העכורה או האטומה). הניתוח מתבצע באמצעות מכשיר אולטרה-סאונד (לא לייזר, בניגוד לדעה הרווחת) המנפץ את העדשה ושואב את הרסיסים. מדבור בניתוח מורכב ועדין, המתבצע תחת מיקרוסקופ, ודורש מיומנות רבה וציוד משוכלל.

קטקרט מתקדם בכלב. העדשה האטומה אינה מאפשרת כניסת אורן לעין, ולכן הכלב התעוור

קטקרט מתקדם בכלב. העדשה האטומה אינה מאפשרת כניסת אורן לעין, ולכן הכלב התעוור

מה עם חדות הראייה של הכלב לאחר ניתוח קטרקט?

השאיפה היא להשתיל עדשה מלאכותית במקום העדשה הקטרקטית, כדי להחזיר לכלב את חדות הראיה המקורית. עם זאת, במצבים מסויימים לא ניתן להשתיל עדשה (למשל, עקב סיבוכים במהלך הניתוח). גם במצבים אלו, במידה והניתוח מצליח, נשיב לכלב את ראייתו מאחר והוצאנו את העכירות או האטימות שפגעה בראיה, אך במקרים אלו חדות הראיה תהיה פחותה.

הקטרקט אינו מאפשר בדיקה של פנים גלגל העין, ולכן מתבצעת בדיקת אולטרה-סאונד לפני הניתוח

הקטרקט אינו מאפשר בדיקה של פנים גלגל העין, ולכן מתבצעת בדיקת אולטרה-סאונד לפני הניתוח

האם כל כלב מועמד לניתוח קטרקט?

לא. ראשית יש לבצע בדיקות לוודא שהכלב בריא ויכול לעבור את ההרדמה בשלום. בתלות בגיל הכלב, נבצע בדיקות דם, אקג וצילומי רנטגן. במקרים רבים, הקטרקט נגרם עקב סכרת, אותה יש לייצב לפני הניתוח. במידה ויש בעיות נוספות (בעיקר דלקות חניכיים או מערכת שתן) יש לטפל בהן לפני הניתוח.

תנאי נוסף לכך שהניתוח ישיב לכלב את הראיה הוא שהרשתית תקינה. הרשתית דומה לסרט צילום במצלמה – היא איבר המתרגם אור לתמונה. אם יש מחלת רשתית, הרי שגם ניתוח מוצלח לא ישיב את הראיה. מאחר והקטרקט מפריע לנו לבדוק את הרשתית, חובה לבצע בדיקה של תיפקוד הרשתית לפני הניתוח. הבידקה נקראת ERG, ובמהלכה נבדק התיפקוד החשמלי של הרשתית. זו בדיקה לא פולשנית, אך היא מחייבת הרדמה מלאה. רק במידה והבדיקה תוכתר בהצלחה נקבע תור לניתוח. אם, חס וחלילה, מתברר שהרשתית אינה תקינה, אין טעם בניתוח.

בדיקת ERG, המאפשרת לבדקו תקינות הרשתית – תנאי הכרחי להשבת הראיה לאחר הניתוח

בדיקת ERG, המאפשרת לבדקו תקינות הרשתית – תנאי הכרחי להשבת הראיה לאחר הניתוח.

מה קורה אחרי הניתוח?

בבני אדם, ניתוח קטרקט גורם לדלקת מינימלית, ולכן הטיפול בחולה לאחר ניתוח כולל רק טיפות עיניים למספר ימים בודדים. מאידך, בכלבים הניתוח גורם לדלקת מאוד סוערת. לכן, אנו מתחילים את הטיפול (בטיפות) עוד לפני הניתוח. לאחר הניתוח, הכלב משוחרר עם טיפול אינטנסיבי, הכולל מספר סוגי כדורים ומספר סוגי טיפות (וגם "קולר אליזבטני"). בנוסף לכך, יהיה עליכם לשוב לביקורות. תדירות הטיפול והביקורות תיפחת בהדרגה, אבל בד"כ נדרשות מינימום 6 ביקורות בחודשים הראשונים לאחר הניתוח. טיפול בטיפות עשוי להימשך חודשים רבים. לפני שתסכימו לניתוח, עליכם לשקול היטב אם תוכלו לטפל כנדרש ולהגיע לביקורות, שאם לא כן, סיכויי הצלחת הניתוח יורדים פלאים.

 ניתוח קטרקט בסוס

ניתוח קטרקט בסוס.

מהם סיכויי ההצלחה?

ראשית, מובן שיש סיכון הנלווה לכל הרדמה, אולם הוא מינימלי אם הכלב עבר בהצלחה את הבדיקות שלפני הניתוח. לגבי הניתוח עצמו, הרי ברור שבשום ניתוח אין 100% הצלחה. בניתוח קטרקט, עקב כל הדלקות הנ"ל, אחוזי ההצלחה הם כ-90%. כלומר, ברוב המקרים הניתוח משיב לכלב את ראייתו, אך ייתכנו מקרים בהם לא נצליח להשיב לו את ראייתו עקב סיבוכים כגון גלאוקומה, היפרדות רשתית או דלקת חריפה.

חדשות ועדכונים

לציבור לקוחותינו, מחר, יום ב' 13.5.19, ייצא סגל ביה"ח לסיור צוות. ביה"ח יעבוד במתכונת מצומצמת. בית המרקחת יהיה פתוח עד השעה 15:30. אנא קבלו זאת בהבנה, עמכם הסליחה.

מצאתם חיית מחמד פצועה?
התקשרו אל מוקד 106 באזור מגוריכם והם ישלחו את הגורם המתאים.

הצטרפו אלינו לפייסבוק וקבלו עדכונים על סיפורים מעניינים, דפי מידע חשובים, ועוד

מקרה החודש
מילי
פריצת דיסק‎
ניתוח ראש
קצת על בית החולים לסרטונים נוספים ביוטיוב