בית החולים הווטרינרי האוניברסיטאי בית חולים לחיות בית החולים הווטרינרי האוניברסיטאי הפקולטה לחקלאות בית הספר לרפואה וטרינרית האוניברסיטה העברית בירושלים | The Hebrew University of Jerusalem בית הספר לרפואה וטרינרית מרפאה וטרינרית בית החולים הווטרינרי האוניברסיטאי בית הספר לרפואה וטרינרית האוניברסיטה העברית בירושלים | The Hebrew University of Jerusalem בית החולים הווטרינרי האוניברסיטאי הפקולטה לחקלאות האוניברסיטה העברית בירושלים | The Hebrew University of Jerusalem בית החולים הווטרינרי האוניברסיטאי בית החולים הווטרינרי האוניברסיטאי בית הספר לרפואה וטרינרית האוניברסיטה העברית בירושלים | The Hebrew University of Jerusalem בית החולים הווטרינרי האוניברסיטאי הפקולטה לחקלאות האוניברסיטה העברית בירושלים | The Hebrew University of Jerusalem בית החולים הווטרינרי האוניברסיטאי בית החולים הווטרינרי האוניברסיטאי בית הספר לרפואה וטרינרית האוניברסיטה העברית בירושלים | The Hebrew University of Jerusalem בית החולים הווטרינרי האוניברסיטאי בית החולים הווטרינרי האוניברסיטאי האוניברסיטה העברית בירושלים | The Hebrew University of Jerusalem
 • בית חולים וטרינרי
 • בית חולים לחיות
 • מרפאה וטרינרית
 • בית חולים לחיות
 • ווטרינר חירום
 • בית חולים לחיות
 • וטרינר 24 שעות
 • בית חולים לחיות
 • מרפאה וטרינרית
 • בית חולים לחיות ווטרינר חירום
 • בית חולים לחיות ווטרינר חירום
בית החולים הווטרינרי האוניברסיטאי

דפי מידע

וטרינר נווט
חפש

המחלקה לאופטלמולוגיה – רפואת עיניים

דפי מידע

ניתוח השתלת טלאי (פלאפ) לחמית על כיב קרנית

מהו כיב קרנית?

כיב בקרנית, הנו למעשה פצע בקרנית. עובי הקרנית התקינה הנו כחצי מ״מ, מכאן נובעת החשיבות הרבה בשלמות ותקינות הקרנית. כל כיב קרנית עשוי להתדרדר עד כדי יצירת חור בקרנית ובכך לגרום לזליגה של נוזל ואיברים נוספים (כגון קשתית, זהו החלק של הצבע של העין) אל מחוץ לעין. מעבר לפגיעה התפקודית הנובעת מכך, הדבר עשוי לחשוף את העין לחדירת זיהומים אל פנים העין ומשם אל הגוף. פגיעות אלו עלולות להוביל לאובדן ראיה או אפילו לחייב ניתוח להוצאת העין.

כיצד מטפלים בכיב קרנית?

חלק מהכיבים ניתנים לטיפול בטיפות ותרופות לפה. אולם במקרים של של כיב עמוק או כיב שמחמיר בקצב מהיר יש לשקול ניתוח חירום על מנת להציל את הראיה ו/או את גלגל העין. הניתוח נקרא conjuctival flap (השתלת טלאי לחמית על הקרנית) והוא מבוצע ב הרדמה מלאה. במהלך הניתוח אנו משחררים פיסת לחמית (לובן העין), מסיטים אותה לקרנית ותופרים אותה על-גבי הכיב. מטרות השתל הן תמיכה מכאנית לקרנית (כלומר השלמת הרקמה שאבדה) והבאת כלי דם ומרכיבים של המערכת החיסונית לצורך זירוז החלמת הכיב בקרנית. משך ההרדמה והניתוח משתנים בין למקרה למקרה ואורכם הכולל נע בין כשעה לשעתיים.

מה קורה אחרי הניתוח?

לאחר הניתוח בעל החיים משוחרר לביתו (במרבית המקרים עוד באותו היום). הטיפול בבית כולל קולר אליזבתני, אנטיביוטיקה לפה, שיכוך כאבים לפה ועוד 2-3 סוגים של טיפות עיניים, כתלות במצב העין. לאחר הניתוח יבוצעו כ3-4 ביקורות (אולם המספר יכול להשתנות בהתאם למצב הקליני וקצב ההחלמה) והטיפול יופחת בהדרגה. לאחר שהעין מחלימה מהכיב והניתוח (בדרך-כלל 6-8 שבועות אחרי הניתוח) תוזמנו לביקורת נוסף אליה יש להביא את בעל החיים בצום. הוא יטוטש או יורדם, ואנו ננתק את הטלאי מאספקת הדם שלו. כשבוע לאחר ניתוק הטלאי, ובמידה ואין סיבוכים, יופסק הטיפול.

מה קורה לאיכות הראייה לאחר הניתוח?

לאחר הניתוח יש טלאי של לחמית שמכסה חלק מהקרנית (גודלו תלוי בגודל הכיב) ולכן ישנה הפרעה לשדה הראייה, בדומה לראייה דרך משקפיים שעליהם כתם אטום. לאחר ניתוק הטלאי מאספקת הדם (6-8 שבועות אחרי הניתוח) הוא יתחיל להתכווץ בהדרגה. עם זאת, כמעט תמיד תישאר צלקת בגודל זה או אחר, אשר תפריע לראייה אולם במידה מועטה.

מה הסיבוכים האפשריים של הניתוח?

כמו כל ניתוח אשר מבוצע הרדמה מלאה (בדומה למצב בבני אדם), ישנם סיכונים נילווים החל משינויים בלחצי דם, פגיעה כלייתית ועד חלילה מוות. הסבירות לסיכונים אלו הינה מינימלית. בעל החיים עובר בדיקות לקראת הרדמה והערכה על ידי מחלקת הרדמה ורק במידה והוחלט כי הוא כשיר לעבור את ההרדמה, מבוצעת ההרדמה. מכיוון שבבית החולים יש מחלקת הרדמה ייעודית עם צוות מנוסה, ההרדמה מותאמת ספציפית לבעל החיים בהתחשב במצבו ומנותרת על ידי מחלקת הרדמה, כך שהסיכון בהרדמה הנו מאוד נמוך.

סיבוכים אפשריים בעין כוללים פרפורציה (חדירה בעומק מלא של עובי הקרנית, אם לא התרחש עוד לפני הניתוח), כשל של התפרים להחזיק את הטלאי במקומו וניתוק הטלאי מהקרנית, החמרת והתפשטות הכיב על אף הניתוח, זיהומים ועוד.

אולם, חשוב לזכור כי לרוב זהו ניתוח חירום. ללא ניתוח הסיכוי להציל את הראיה ו/או א גלגל העין הינו נמוך מאוד.

מהם סיכויי ההצלחה?

סיכויי ההצלחה של הניתוח תלויים בגורמים רבים כגון מצב העין, הזמן שחלף מהופעת הכיב ועד לניתוח, הטיפול שניתן לפני ההגעה לבית-החולים, מאפיינים של הפרט עצמו, ההקפדה שלכם על הטיפול והביקורות לאחר הניתוח וכו'. רוב הניתוחים מצליחים לשמר את גלגל העין, ובמקרים רבים גם הראיה ניצלת, אך יש גם מקרים (מועטים) בהם סיבוכים של אחרי הניתוח יחייבו הוצאת העין. כאמור, חשוב לזכור כי ללא הניתוח הסיכויים להצלת הראיה ו/או גלגל העין מאוד נמוכים.

חדשות ועדכונים

לציבור לקוחותינו, מחר, יום ב' 13.5.19, ייצא סגל ביה"ח לסיור צוות. ביה"ח יעבוד במתכונת מצומצמת. בית המרקחת יהיה פתוח עד השעה 15:30. אנא קבלו זאת בהבנה, עמכם הסליחה.

מצאתם חיית מחמד פצועה?
התקשרו אל מוקד 106 באזור מגוריכם והם ישלחו את הגורם המתאים.

הצטרפו אלינו לפייסבוק וקבלו עדכונים על סיפורים מעניינים, דפי מידע חשובים, ועוד

מקרה החודש
מילי
פריצת דיסק‎
ניתוח ראש
קצת על בית החולים לסרטונים נוספים ביוטיוב