בית החולים הווטרינרי האוניברסיטאי בית חולים לחיות בית החולים הווטרינרי האוניברסיטאי הפקולטה לחקלאות בית הספר לרפואה וטרינרית האוניברסיטה העברית בירושלים | The Hebrew University of Jerusalem בית הספר לרפואה וטרינרית מרפאה וטרינרית בית החולים הווטרינרי האוניברסיטאי בית הספר לרפואה וטרינרית האוניברסיטה העברית בירושלים | The Hebrew University of Jerusalem בית החולים הווטרינרי האוניברסיטאי הפקולטה לחקלאות האוניברסיטה העברית בירושלים | The Hebrew University of Jerusalem בית החולים הווטרינרי האוניברסיטאי בית החולים הווטרינרי האוניברסיטאי בית הספר לרפואה וטרינרית האוניברסיטה העברית בירושלים | The Hebrew University of Jerusalem בית החולים הווטרינרי האוניברסיטאי הפקולטה לחקלאות האוניברסיטה העברית בירושלים | The Hebrew University of Jerusalem בית החולים הווטרינרי האוניברסיטאי בית החולים הווטרינרי האוניברסיטאי בית הספר לרפואה וטרינרית האוניברסיטה העברית בירושלים | The Hebrew University of Jerusalem בית החולים הווטרינרי האוניברסיטאי בית החולים הווטרינרי האוניברסיטאי האוניברסיטה העברית בירושלים | The Hebrew University of Jerusalem
 • בית חולים וטרינרי
 • בית חולים לחיות
 • מרפאה וטרינרית
 • בית חולים לחיות
 • ווטרינר חירום
 • בית חולים לחיות
 • וטרינר 24 שעות
 • בית חולים לחיות
 • מרפאה וטרינרית
 • בית חולים לחיות ווטרינר חירום
 • בית חולים לחיות ווטרינר חירום
בית החולים הווטרינרי האוניברסיטאי

דפי מידע

וטרינר נווט
חפש

המחלקה המחלקה לטריוגנולוגיה (פוריות) של חיות מחמד

דפי מידע

איך באים גורים לעולם?

השבוע צויין יום האישה הבינ"ל וחשבנו לעצמנו - נכון שאנחנו נפלאות וחכמות ונהדרות, אבל מה הדבר החשוב ביותר שמבדיל אותנו מהגברים? מי שאמר הריון ולידה שירשום לעצמו שתי נקודות!

אז איך באים ילדים לעולם רובנו כבר יודעים. אבל האם החסידה עושה גם משלוחי גורים? קצת על הריון בחיות מחמד - מהתעברות ועד לילודים ואיך זה בהשוואה אלינו - בני האדם.

הריון בכלבות וחתולות נמשך כ-9 שבועות (ממוצע 64 ימים) לעומת 9 חודשים הריון של נשים, כלומר, שבוע אחד של הריון כלבה/חתולה שווה חודש אחד הריון אישה!

בדיקת פוריות כלבים בדיקת פוריות חתולים
בדיקת פוריות חיות מחמד

גם חיות מחמד חשופות לסיבוכי הריון, כגון: דלקת רחם, תמותת עוברים, פיגור בהתפתחות עוברית, המלטה מוקדמת - פגים, הפלות/ספיגות, חוסר התאמת סוג דם בין עובר לאם בחתולות, ועוד סיבות נוספות לתמותת גורים. אצל נשים, בנוסף לכל הבעיות שצוינו מעלה, קיימים סיבוכים נוספים כגון: קרישים בנוזל מי שפיר, דלקת בשיליה, הריון מחוץ לרחם ועוד.

בעוד שרוב הנשים עדיין יולדות בבתי חולים, תוך ניטור והשגחה – אצל בע"ח הלידה היא לרוב עצמאית וההגעה לבית החולים נעשית רק במקרה של סיבוכים. בעוד שהתינוק משאיר את שק מי השפיר מאחוריו (ברחם), הגורים עשויים להוולד עם כל השק בשלמותו. מה שממליטות עושות באופן טבעי מאז ומעולם מככב כעת כטרנד העכשווי בעולם: אכילת השלייה – לה מיוחסות סגולות רבות. ולאחר שנולד התינוק והיולדת מתפנה לנוח מהמשימה המפרכת (במקרה של עובר יחיד כמו ברב המקרים) – חיות המחמד ממשיכות עד להמלטת כל הגורים.

במידה ומהלך ההמלטה אינו מתקדם באופן תקין – מתי נשקול ניתוח קיסרי? גם בחיות מחמד וגם בנשים נשקול ניתוח קיסרי כשנראה שאין התקדמות בהמלטה/לידה, כשנראה דיספרופורציה בין האם לעובר, כשנזהה הפסקה בהמלטה/לידה (דיסטוקיה), קרע ברחם (נדיר באנשים), סיבוב רחם (מאוד נדיר באנשים), ובחתולות וכלבות - דלקת רחם (פיומטרה(.

ממש כמו תינוקות, גם בעלי חיים אינם יכולים לדבר במילים ולהסביר מה הם צריכים, רוצים ומרגישים ועלינו לנסות להבין אותם באמצעות תקשורת בלתי מילולית ולענות לכל צרכיהם. כמו תינוקות, גם המערכת החיסונית של גורים עדיין לא מפותחת מספיק ולכן יש לשמור עליהם היטב שלא יידבקו במחלות. כשמדובר בפציינט נשתמש במדדים רפואיים אובייקטיבים על מנת לבדוק את בריאותם - מדידת חום גוף, קצב נשימה, דופק לב וכיוצא באלה.

גם תינוקות של אנשים וגם אלה של חיות מחמד יונקים את חלב אימם כאשר הדבר אפשרי. באם לא מתאפשר הדבר קיימים תחליפי חלב דומים אך לא זהים לחיות מחמד ולאנשים. לרוב אלה ניתנים מבקבוק - אך במצבי מחלה שונים הם ניתנים בזונדה.

והחלק הכי חשוב שבין גורים של חיות מחמד ובין אלה של אנשים הוא שהאחד תורם לבריאותו הנפשית ולחיוניותו של השני לאין ערוך. מה, עוד לא אימצתם?

מאת ד"ר סמדר טל (DVM, Dip.ACT, Dip.ECAR), מומחית לטריוגנולוגיה וטרינרית (מערכת המין והרבייה של בע"ח) וניאונטולוגיה (יילודים) וטרינרית, בית החולים הווטרינרי האוניברסיטאי.

כלבה בהריון עם גורים

בתמונה: כלבה בהריון עם גורים, מי מצליח לספור כמה?

חדשות ועדכונים

לציבור לקוחותינו – ביום ה' 1.3.18, חג פורים, יעבוד ביה"ח במתכונת חירום בלבד. בברכת חג שמח!

ביה"ס לרפואה וטרינרית ע"ש קורט בשיתוף "החקלאית" מודיעים על פתיחת תוכנית אינטרנשיפ 2018 בחיות משק לפרטים לחצו כאן.

ביה"ס וביה"ח לרפואה וטרינרית מברכים את ד"ר גלעד שגב על קבלת דרגת פרופסור חבר. יישר כח!

בית החולים הווטרינרי האוניברסיטאי מודיע בזאת על פתיחת אינטרנשיפ לשנת 2018 לפרטים לחצו כאן.

ביה"ח הווטרינרי האוניברסיטאי מודיע בזאת על פתיחת התמחות ברפואה פנימית של חיות מחמד החל מפברואר 2018. לפרטים והגשת מועמדות לחצו כאן.

ביה"ח הווטרינרי ההוראתי מייסודה של האוניברסיטה העברית מציע בזאת משרה להתמחות בת 4 שנים, במשרה מלאה, בכירורגיה חיות מחמד. לפרטים נוספים לחצו כאן

בית החולים הווטרינרי האוניברסיטאי וביה"ס לרפואה וטרינרית ע"ש קורט מברכים את ד"ר עמוס טץ – המומחה הבינ"ל החדש שלנו (והשני בארץ!) בכירורגיה של סוסים מטעם הקולג' האירופאי לכירורגיה וטרינרית.

עקב מעבר של ד"ר דניאלה יעקב לחו"ל, מעתה תאוייש המחלקה לחיות מחמד אקזוטיות ע"י ד"ר עידו צורי. אנו מאחלים לדניאלה ולעידו בהצלחה בדרכם החדשה. לעמוד המחלקה

ביה"ח הווטרינרי ההוראתי מייסודה של האוניברסיטה העברית מציע בזאת משרה להתמחות (Residency) בת 4 שנים, במשרה מלאה, באופטלמולוגיה. לפרטים נוספים לחצו כאן

בית החולים הווטרינרי האוניברסיטאי מודיע על פתיחת תכנית סטאז' (אינטרנשיפ) בכירורגיה של חיות בית קטנות לשנת 2017. לחצו כאן לפרטים

ביה"ס וביה"ח לרפואה וטרינרית מאחל לכל בית ישראל שנה טובה, מתוקה ובריאה. לפירוט ימי הפעילות במהלך החגים לחצו כאן

ביה"ס וביה"ח לרפואה וטרינרית מברכים את המומחה החדש שלנו בהרדמה וטיפול בכאב, ד"ר ישי קושניר (Dip.ACVAA). כל הכבוד!

בדיקות חדשות במעבדה - לחצו כאן לפירוט (1.2.16)

בבית החולים הווטרינרי האוניברסיטאי פועלת יחידת הדיאליזה היחידה בישראל, ובמזרח התיכון כולו, לבעלי חיים. לחצו כאן לקריאת כתבה בנושא בישראל היום 10.12.15

ניתוח עיניים נדיר מסוגו בוצע בזאבה מחי בר יטבתה אצלנו בבית החולים הווטרינרי האוניברסיטאי. לכתבה המלאה לחצו כאן

בית הספר ובית החולים לרפואה וטרינרית גאים לברך את פרופ' רוברט בר-יצחק על קבלת פרס מפעל חיים מטעם איגוד רופאי העיניים הישראלי. לפרטים נוספים וקישור לראיון מצולם על חוויותיו כרופא עיניים ישראלי במהלך שירותו הצבאי בסיני ובעזה לחיצו כאן.

מצאתם חיית מחמד פצועה?
התקשרו אל מוקד 106 באזור מגוריכם והם ישלחו את הגורם המתאים.

בשעה טובה ומוצלחת נפתח מרכז החירום החדש ע"ש ג'ורג' בבית החולים הווטרינרי. זהו מרכז החירום הגדול והמשוכלל בישראל ומאוייש ע"י וטרינר תורן וצוות רפואי 24 שעות ביממה. לאתר המחלקה לחצו כאן

הצטרפו אלינו לפייסבוק וקבלו עדכונים על סיפורים מעניינים, דפי מידע חשובים, ועוד

מקרה החודש
מילי
פריצת דיסק‎
ניתוח ראש
קצת על בית החולים לסרטונים נוספים ביוטיוב