בית החולים הווטרינרי האוניברסיטאי בית חולים לחיות בית החולים הווטרינרי האוניברסיטאי הפקולטה לחקלאות בית הספר לרפואה וטרינרית האוניברסיטה העברית בירושלים | The Hebrew University of Jerusalem בית הספר לרפואה וטרינרית מרפאה וטרינרית בית החולים הווטרינרי האוניברסיטאי בית הספר לרפואה וטרינרית האוניברסיטה העברית בירושלים | The Hebrew University of Jerusalem בית החולים הווטרינרי האוניברסיטאי הפקולטה לחקלאות האוניברסיטה העברית בירושלים | The Hebrew University of Jerusalem בית החולים הווטרינרי האוניברסיטאי בית החולים הווטרינרי האוניברסיטאי בית הספר לרפואה וטרינרית האוניברסיטה העברית בירושלים | The Hebrew University of Jerusalem בית החולים הווטרינרי האוניברסיטאי הפקולטה לחקלאות האוניברסיטה העברית בירושלים | The Hebrew University of Jerusalem בית החולים הווטרינרי האוניברסיטאי בית החולים הווטרינרי האוניברסיטאי בית הספר לרפואה וטרינרית האוניברסיטה העברית בירושלים | The Hebrew University of Jerusalem בית החולים הווטרינרי האוניברסיטאי בית החולים הווטרינרי האוניברסיטאי האוניברסיטה העברית בירושלים | The Hebrew University of Jerusalem
 • בית חולים וטרינרי
 • בית חולים לחיות
 • מרפאה וטרינרית
 • בית חולים לחיות
 • ווטרינר חירום
 • בית חולים לחיות
 • וטרינר 24 שעות
 • בית חולים לחיות
 • מרפאה וטרינרית
 • בית חולים לחיות ווטרינר חירום
 • בית חולים לחיות ווטרינר חירום
בית החולים הווטרינרי האוניברסיטאי

כירורגיה של חיות מחמד

וטרינר נווט
חפש

המחלקה לכירורגיה ואורטופדיה של חיות מחמד

מתקנים וציוד

מחלקת הכירורגיה פועלת באגף נפרד של בית החולים הווטרינרי, שהגישה אליו מוגבלת (על מנת לשמור את איזור חדרי הניתוח נקי ככל האפשר). האגף כולל 3 מדורים – מדור חדרי הניתוח, מדור ההכנה לניתוח ומדור העיקור והציוד.

חדרי הניתוח

חדר ניתוח כלליחדר ניתוח כללימדור חדרי הניתוח כולל 4 חדרים:

חדר 1 – חדר המיועד לביצוע ניתוחים אורטופדיים וניתוחי גב.

חדרים 2 ו 3 - חדרים המיועדים לביצוע ניתוחים של רקמות רכות.

חדר 4 – חדר המיועד לביצוע טיפולי שיניים.

מערכת הדמיה בחדר הניתוח חדרים 1, 2, 3 הם חדרים שנבנו במיוחד לצורך ביצוע ניתוחים. בחדרים אלה מותקן ציוד ייעודי כגון:

חדר שינייםבנוסף מצוי בכל חדר ניתוח ציוד ניטור מתקדם המשמש את המרדימים לצורך מעקב אחר פעילות הלב של בעל החיים המורדם, לחץ הדם שלו לאורך הניתוח ומדדים נוספים. כמו כן יש מערכת חימום המשמשת לשמירה על חום גופו של בעל החיים המורדם במהלך ההרדמה.

קירות חדרי הניתוח הללו מדופנות באריחים, וכל משטחי העבודה עשויים פלדת אל-חלד (נירוסטה) על מנת לאפשר ניקוי וחיטוי יעיל של כל חלק בחדר הניתוח. חדר הניתוח עובר חיטוי יסודי מדי יום, וכן בין ניתוח לניתוח.

חדר 4 חדר ניקוי שיניים – מאובזר בציוד מתקדם לניקוי ועקירת שיניים, וכן במכונת רנטגן לצילום שיניים.

הכנת ציוד לסטריליזציה חדר ההכנה לניתוח

חדר ההכנה לניתוח הוא חדר גדול ובו עמדות עבודה ניידות ותאי אשפוז. לחדר ההכנה מגיע בעל החיים עם כניסתו לאגף הכירורגיה. בחדר זה ישנם תאי אשפוז בהם נמצא בעל החיים לפני ההרדמה, ובזמן ההתאוששות. לאחר שבעל החיים מורדם הוא יושכב על עגלת טיפול ואיזור הניתוח המיועד יגולח ויעבור חיטוי. רק לאחר ביצוע פעולות אלה יועבר בעל החיים לחדר הניתוח, על מנת שרמת הלכלוך והזיהום בחדר הניתוח תישאר מינימאלית.

אגף העיקור והציוד

אגף העיקור והציוד מחולק לשני חדרים עיקריים

חדר העיקור – בחדר זה מתבצעת עבודת הניקוי והעיקור (הסטריליזציה) של ציוד שנעשה בו שימוש במהלך הניתוח, ושל בגדי המנתחים והבדים בהם מכוסה בעל החיים בזמן הניתוח.

לאחר ניקוי ראשוני של הכלים באופן ידני, עוברים הכלים לשלב ניקוי נוסף באמצעות חומרי ניקוי אנזימתיים וגלי על-קול, ולאחריו הם נארזים באריזה מיוחדת ואיתה הם מוכנסים למכשיר העיקור – אוטוקלאב.

מערכת הסטריליזציהבגדי הניתוח והבדים עוברים כביסה נפרדת ואז מקופלים ונארזים ומועברים אף הם לאוטוקלב.

האוטוקלאב שמשמש את המחלקה הוא גדול ומתקדם – pre-vacuum steam sterilizer – ובתום פעולתו יוצא ממנו הציוד כשהוא סטרילי לחלוטין. על מנת לוודא שהמערכת מבצעת עיקור יעיל, לכל מחזור פעולה של האוטוקלב מוכנס גם סמן אשר מעיד כי פעולת העיקור התבצעה באופן תקין.

לאחר העיקור מועבר הציוד לחדר הנוסף במדור זה בו מאוחסן הציוד הכירורגי באופן שהגישה אליו מוגבלת והוא נשמר סטרילי עד לשימוש בו. כלי ניתוח שלא היו בשימוש תקופה מסוימת עוברים עיקור מחודש על מנת להבטיח שהסטריליות שלהם לא נפגעה.

כל ציוד בו נעשה שימוש בחדרי הניתוח הוא סטרילי, ולא נעשית בשום מצב העברה של ציוד מבעל חיים אחד למשנהו מבלי שהציוד עבר ניקוי ועיקור.

ציוד המחלקה

ציוד אורטופדי מתקדם – מקדחות אורטופדיות, מגוון גדול מאד של משתלים אורטופדיים – פלטות, ברגים, פינים, משתלים להחלפת מפרק ירך, כלים ייעודיים לניתוחים אורטופדיים (כגון מחזיקי עצמות) ועוד.

ציוד לארטרוסקופיה ולפרוסקופיה – לצורך ביצוע פרוצדורות עם חתך עורי קטן במיוחד.

ציוד לביצוע ניתוחים עדינים במיוחד – כלי ניתוח זעירים, ומיקרוסקופ מיוחד לחדרי ניתוח.

ציוד כללי לניתוחים – במגוון גדלים על מנת לאפשר לנו להתאים את הציוד לטווח הגדלים הגדול של בעלי החיים שאנו מתמודדים עימו (מגורי חתולים. ועד כלבי דני ענק).

ציוד לצריבה של כלי דם מדממים.

ציוד לשאיבה של נוזלים במהלך ניתוח.

מגוון גדול מאד של חוטי תפירה באריזה סטרילית חד פעמית, על מנת שנוכל להתאים את סוג החוט וגודלו לכל מקרה.

חדשות ועדכונים

לציבור לקוחותינו, מחר, יום ב' 13.5.19, ייצא סגל ביה"ח לסיור צוות. ביה"ח יעבוד במתכונת מצומצמת. בית המרקחת יהיה פתוח עד השעה 15:30. אנא קבלו זאת בהבנה, עמכם הסליחה.

מצאתם חיית מחמד פצועה?
התקשרו אל מוקד 106 באזור מגוריכם והם ישלחו את הגורם המתאים.

הצטרפו אלינו לפייסבוק וקבלו עדכונים על סיפורים מעניינים, דפי מידע חשובים, ועוד

מקרה החודש
מילי
פריצת דיסק‎
ניתוח ראש
קצת על בית החולים לסרטונים נוספים ביוטיוב