בית החולים הווטרינרי האוניברסיטאי בית חולים לחיות בית החולים הווטרינרי האוניברסיטאי הפקולטה לחקלאות בית הספר לרפואה וטרינרית האוניברסיטה העברית בירושלים | The Hebrew University of Jerusalem בית הספר לרפואה וטרינרית מרפאה וטרינרית בית החולים הווטרינרי האוניברסיטאי בית הספר לרפואה וטרינרית האוניברסיטה העברית בירושלים | The Hebrew University of Jerusalem בית החולים הווטרינרי האוניברסיטאי הפקולטה לחקלאות האוניברסיטה העברית בירושלים | The Hebrew University of Jerusalem בית החולים הווטרינרי האוניברסיטאי בית החולים הווטרינרי האוניברסיטאי בית הספר לרפואה וטרינרית האוניברסיטה העברית בירושלים | The Hebrew University of Jerusalem בית החולים הווטרינרי האוניברסיטאי הפקולטה לחקלאות האוניברסיטה העברית בירושלים | The Hebrew University of Jerusalem בית החולים הווטרינרי האוניברסיטאי בית החולים הווטרינרי האוניברסיטאי בית הספר לרפואה וטרינרית האוניברסיטה העברית בירושלים | The Hebrew University of Jerusalem בית החולים הווטרינרי האוניברסיטאי בית החולים הווטרינרי האוניברסיטאי האוניברסיטה העברית בירושלים | The Hebrew University of Jerusalem
 • בית חולים וטרינרי
 • בית חולים לחיות
 • מרפאה וטרינרית
 • בית חולים לחיות
 • ווטרינר חירום
 • בית חולים לחיות
 • וטרינר 24 שעות
 • בית חולים לחיות
 • מרפאה וטרינרית
 • בית חולים לחיות ווטרינר חירום
 • בית חולים לחיות ווטרינר חירום
בית החולים הווטרינרי האוניברסיטאי

דפי מידע

וטרינר נווט
חפש

המחלקה לכירורגיה ואורטופדיה של חיות מחמד

דפי מידע

שיתוק של בית הקול בכלבים וחתולים (laryngeal paralysis)

מאת: ד"ר סיגל יודלביץ' DVM, Dipl ECVS, מומחית לכירורגיה של חיות מחמד.
המחלקה לכירורגיה של חיות מחמד, בית החולים הווטרינרי האוניברסיטאי, מיסודה של האוניברסיטה העברית בי-ם (ע"ר)

שיתוק בית הקול, נגרם כתוצאה מנזק לעצב, ופוגע ישירות ביכולת הכנסת אוויר לריאות בזמן שאיפת אוויר. במרבית המקרים, הגורם לפגיעה בתפקוד העצב אינו ידוע. למעט מקרים מולדים, המחלה מופיעה בעיקר בכלבים וחתולים מבוגרים, והולכת ומחמירה עם הזמן. במצב מתקדם של המחלה, הטיפול המומלץ הוא ניתוח.

מבנה ותפקיד בית הקול

השלב הראשון בתהליך הנשימה הוא הכנסת אוויר לריאות. האוויר נשאף דרך האף והפה ונכנס אל קנה הנשימה, וממנו הוא ממשיך לריאות.

קנה הנשימה מתחיל בחלק האחורי של חלל הפה, באיבר שנקרא "בית הקול" (larynx). איבר זה שולט על גודל הפתח של הקנה ובנוסף מצויים בו מיתרי הקול. בזמן שאיפה (הכנסת אוויר לריאות), בית הקול נמצא במצב פתוח, על מנת לאפשר זרימת אוויר דרכו. בזמן מנוחה (בין שאיפה לשאיפה) הוא מצוי במצב סגור יותר, ובזמן בליעה של מזון או נוזל הוא נסגר לחלוטין (בסיוע מבנים נוספים שמצויים באיזור), על מנת למנוע שאיפה של המזון או הנוזל לריאות. היכולת של בית הקול לעבור בין מצב פתוח למצב סגור מתבססת על מספר מבנים סחוסיים אשר יכולים לשנות את מיקומם. השליטה על תנועתם מצויה תחת בקרה עצבית, ע"י סעיף של עצב הואגוס (העצב התועה), שמוצאו באיזור בית החזה והוא עובר לכל אורך הצוואר עד הגיעו לשרירים השולטים בסחוסי בית הקול.

שיתוק של בית הקול בכלבים וחתולים

בית הקול במצב מנוחה
(פתח הקנה באדום)

laryngeal paralysis

בית הקול במצב שאיפה
(פתח הקנה באדום)

שיתוק בית הקול

בית קול משותק
(פתח הקנה באדום)

שיתוק בית הקול

כאשר בע"ח לוקה בשיתוק בית הקול, היכולת לפתוח את בית הקול בזמן שאיפה נפגעת, ובמקרים קיצוניים יש אפילו סגירה של בית הקול בזמן שאיפה. כתוצאה מכך נפגעת מאד היכולת להכניס אוויר לריאות.

שיתוק בית הקול נגרם עקב נזק לעצב המעצבב את שרירי בית הקול. הנזק יכול להיות חד צדדי או דו צדדי. לנזק חד צדדי לרוב לא יהיה ביטוי קליני, בעוד שלנזק דו צדדי לרוב כן יהיה ביטוי. הנזק לעצב יכול להיות תוצאה של מספר גורמים:

במרבית המקרים הגורם לפגיעה בתפקוד העצב אינו ידוע.

סימנים קליניים:

פרט למקרים המולדים, המחלה מופיעה בעיקר בכלבים וחתולים מבוגרים (חציון גיל: כלבים – 9 שנים, חתולים – 11 שנים). גזעי הכלבים שנפגעים בשכיחות הגבוהה ביותר הם לברדור וגולדן רטריבר.

במרבית המקרים המחלה היא פרוגרסיבית – כלומר בתחילה הסימנים הם קלים והם הולכים ומחמירים עם הזמן (על פני חודשים ולעתים שנים).

סימנים ראשוניים:

סימנים מתקדמים:

לעתים כתוצאה מהקושי לנשום ולהתקרר (ע"י הלחתה) ייתכן אף מצב של אבדן הכרה או מכת חום.

אבחון:

אבחון שיתוק של בית הקול נעשה ע"י התבוננות בתנועת בית הקול בזמן נשימה. כיוון שבית הקול מצוי עמוק בחלל הפה של הכלב או החתול, התהליך נעשה תחת הרדמה קלה.
לפני שמבוצעת הבדיקה בהרדמה יש לבצע מספר בדיקות נוספות (ללא הרדמה):

בית קול משותק לפני ניתוח

בית קול משותק לפני ניתוח

טיפול:

במצבים מתקדמים של המחלה, ובמיוחד במקרים שהגיעו למצוקה נשימתית חריפה, הטיפול המומלץ הוא ניתוח. במקרים אלה הטיפול עד לניתוח כולל מתן סביבה מועשרת בחמצן ותרופות הרגעה. בנוסף יש לשמור על טמפרטורה קרירה. לעתים אף יש הכרח בהרדמה של הכלב או החתול והכנסת צינור קנה.

יש מספר ניתוחים אפשריים לשיפור יכולת הנשימה במקרים של שיתוק בית הקול. הניתוח המקובל ביותר כיום הוא הסטה צידית, חד צדדית, של סחוס האריתנואיד של בית הקול (unilateral arytenoids cartilage lateralization). בניתוח זה מוסט אחד מסחוסי בית הקול, ומקובע לצד, באופן שמרחיב משמעותית את הפתח דרכו יכול האוויר להכנס לקנה. ההסטה היא קבועה (ולא דינמית). הניתוח מבוצע דרך חתך צידי בצוואר. לאחר הניתוח יש הטבה מיידית ביכולת הנשימה של הכלב או החתול.

בית קול משותק אחרי ניתוח

בית קול משותק אחרי ניתוח

טיפול לאחר ניתוח:

יש לעבור לשימוש ברתמת בית חזה ולהמנע לחלוטין מקולר לצוואר.
בימים הראשונים לאחר הניתוח יינתנו תרופות נגד כאבים.
מומלץ לתת בימים הראשונים מזון במנות קטנות, מספר פעמים ביום ובצורה של כדורים קטנים ("קציצות") – ממזון רטוב מקופסא, או ממזון יבש שהושרה במים. מומלץ להמנע, לתמיד, מכניסה לבריכות או לים (סכנה לשאיפת מיים).

סיבוכים אפשריים של הניתוח:

סיבוכים קלים

סיבוכים חמורים

רמת שביעות הרצון של מרבית הבעלים לאחר הניתוח היא מאד גבוהה. ובהרבה מקרים מגלים שכלב או חתול שלאורך תקופה ירד מאד בפעילות ובמצב הרוח (שינויים שלרוב יוחסו לגילו המבוגר), חוזר להיות שוב פעיל ועליז.

חדשות ועדכונים

לציבור לקוחותינו – ביום ה' 1.3.18, חג פורים, יעבוד ביה"ח במתכונת חירום בלבד. בברכת חג שמח!

ביה"ס לרפואה וטרינרית ע"ש קורט בשיתוף "החקלאית" מודיעים על פתיחת תוכנית אינטרנשיפ 2018 בחיות משק לפרטים לחצו כאן.

ביה"ס וביה"ח לרפואה וטרינרית מברכים את ד"ר גלעד שגב על קבלת דרגת פרופסור חבר. יישר כח!

בית החולים הווטרינרי האוניברסיטאי מודיע בזאת על פתיחת אינטרנשיפ לשנת 2018 לפרטים לחצו כאן.

ביה"ח הווטרינרי האוניברסיטאי מודיע בזאת על פתיחת התמחות ברפואה פנימית של חיות מחמד החל מפברואר 2018. לפרטים והגשת מועמדות לחצו כאן.

ביה"ח הווטרינרי ההוראתי מייסודה של האוניברסיטה העברית מציע בזאת משרה להתמחות בת 4 שנים, במשרה מלאה, בכירורגיה חיות מחמד. לפרטים נוספים לחצו כאן

בית החולים הווטרינרי האוניברסיטאי וביה"ס לרפואה וטרינרית ע"ש קורט מברכים את ד"ר עמוס טץ – המומחה הבינ"ל החדש שלנו (והשני בארץ!) בכירורגיה של סוסים מטעם הקולג' האירופאי לכירורגיה וטרינרית.

עקב מעבר של ד"ר דניאלה יעקב לחו"ל, מעתה תאוייש המחלקה לחיות מחמד אקזוטיות ע"י ד"ר עידו צורי. אנו מאחלים לדניאלה ולעידו בהצלחה בדרכם החדשה. לעמוד המחלקה

ביה"ח הווטרינרי ההוראתי מייסודה של האוניברסיטה העברית מציע בזאת משרה להתמחות (Residency) בת 4 שנים, במשרה מלאה, באופטלמולוגיה. לפרטים נוספים לחצו כאן

בית החולים הווטרינרי האוניברסיטאי מודיע על פתיחת תכנית סטאז' (אינטרנשיפ) בכירורגיה של חיות בית קטנות לשנת 2017. לחצו כאן לפרטים

ביה"ס וביה"ח לרפואה וטרינרית מאחל לכל בית ישראל שנה טובה, מתוקה ובריאה. לפירוט ימי הפעילות במהלך החגים לחצו כאן

ביה"ס וביה"ח לרפואה וטרינרית מברכים את המומחה החדש שלנו בהרדמה וטיפול בכאב, ד"ר ישי קושניר (Dip.ACVAA). כל הכבוד!

בדיקות חדשות במעבדה - לחצו כאן לפירוט (1.2.16)

בבית החולים הווטרינרי האוניברסיטאי פועלת יחידת הדיאליזה היחידה בישראל, ובמזרח התיכון כולו, לבעלי חיים. לחצו כאן לקריאת כתבה בנושא בישראל היום 10.12.15

ניתוח עיניים נדיר מסוגו בוצע בזאבה מחי בר יטבתה אצלנו בבית החולים הווטרינרי האוניברסיטאי. לכתבה המלאה לחצו כאן

בית הספר ובית החולים לרפואה וטרינרית גאים לברך את פרופ' רוברט בר-יצחק על קבלת פרס מפעל חיים מטעם איגוד רופאי העיניים הישראלי. לפרטים נוספים וקישור לראיון מצולם על חוויותיו כרופא עיניים ישראלי במהלך שירותו הצבאי בסיני ובעזה לחיצו כאן.

מצאתם חיית מחמד פצועה?
התקשרו אל מוקד 106 באזור מגוריכם והם ישלחו את הגורם המתאים.

בשעה טובה ומוצלחת נפתח מרכז החירום החדש ע"ש ג'ורג' בבית החולים הווטרינרי. זהו מרכז החירום הגדול והמשוכלל בישראל ומאוייש ע"י וטרינר תורן וצוות רפואי 24 שעות ביממה. לאתר המחלקה לחצו כאן

הצטרפו אלינו לפייסבוק וקבלו עדכונים על סיפורים מעניינים, דפי מידע חשובים, ועוד

מקרה החודש
מילי
פריצת דיסק‎
ניתוח ראש
קצת על בית החולים לסרטונים נוספים ביוטיוב