בית החולים הווטרינרי האוניברסיטאי בית חולים לחיות בית החולים הווטרינרי האוניברסיטאי הפקולטה לחקלאות בית הספר לרפואה וטרינרית האוניברסיטה העברית בירושלים | The Hebrew University of Jerusalem בית הספר לרפואה וטרינרית מרפאה וטרינרית בית החולים הווטרינרי האוניברסיטאי בית הספר לרפואה וטרינרית האוניברסיטה העברית בירושלים | The Hebrew University of Jerusalem בית החולים הווטרינרי האוניברסיטאי הפקולטה לחקלאות האוניברסיטה העברית בירושלים | The Hebrew University of Jerusalem בית החולים הווטרינרי האוניברסיטאי בית החולים הווטרינרי האוניברסיטאי בית הספר לרפואה וטרינרית האוניברסיטה העברית בירושלים | The Hebrew University of Jerusalem בית החולים הווטרינרי האוניברסיטאי הפקולטה לחקלאות האוניברסיטה העברית בירושלים | The Hebrew University of Jerusalem בית החולים הווטרינרי האוניברסיטאי בית החולים הווטרינרי האוניברסיטאי בית הספר לרפואה וטרינרית האוניברסיטה העברית בירושלים | The Hebrew University of Jerusalem בית החולים הווטרינרי האוניברסיטאי בית החולים הווטרינרי האוניברסיטאי האוניברסיטה העברית בירושלים | The Hebrew University of Jerusalem
 • בית חולים וטרינרי
 • בית חולים לחיות
 • מרפאה וטרינרית
 • בית חולים לחיות
 • ווטרינר חירום
 • בית חולים לחיות
 • וטרינר 24 שעות
 • בית חולים לחיות
 • מרפאה וטרינרית
 • בית חולים לחיות ווטרינר חירום
 • בית חולים לחיות ווטרינר חירום
בית החולים הווטרינרי האוניברסיטאי

דפי מידע

וטרינר נווט
חפש

המחלקה לכירורגיה ואורטופדיה של חיות מחמד

דפי מידע

בעל חיים כרות רגל – הבנת התהליך ואורח החיים

הקדמה

חברינו הכלבים והחתולים הנם בני מזל מכיוון שהם זכו ב-4 רגליים (פי 2 משלנו). ארבע הרגליים מאפשרות להם את הביצועים האתלטיים המדהימים שאנו מכירים. התועלת הנוספת בארבע רגליים היא העובדה שיש להם לפחות רגל אחת שהיא "ספייר".

ניתוח להסרה של רגל

למי שלא חווה הכרות אישית עם כלב שאיבד רגל, אי אפשר לתאר כמה טוב הם מסתגלים למצב של אובדן רגל (ואף לאבדן של שתי גפיים).

ניתוח להסרה של רגל

הסרה של גפה נעשית בגלל סיבות שונות כגו :; פציעה חמורה, רגל משותקת ולא תפקודית, גידול ועוד. בד"כ כאשר מסירים גפה משתדלים להסיר במיקום גבוה כך שלא יוותר גדם ארוך שיכול להיפצע ולהפריע לבעל החיים.

כאשר מסירים רגל קדמית הצורה הנוחה והאסטטית ביותר היא הסרה מלאה של כל הגפה. הסרה כזו לא משאירה גדם כלל. בתום הכריתה קיר בית החזה נשאר חלק והאזור ממנו הוסרה הגפה מרופד היטב בשרירים כך שאין שקעים או עצמות בולטות.

ברגל אחורית ניתן להסיר בגובה של חצי עצם הירך. בצורה זו נשאר גדם קצר ומרופד היטב. אפשרות נוספת זו הסרה ממפרק האגן הכוללת את כל עצם הירך. זוהי פרוצדורה מעט יותר מסובכת ומראה האגן הנו פחות סימטרי. פרוצדורה זו בדרך כלל משמשת כאשר הלקות שאותה אנחנו מסירים כוללת את עצם הירך.

במקרים רבים הבעלים של הכלב או החתול רוצים להסיר כמה שפחות מהרגל כאשר הלקות ממוקמת נמוך. ניתוח כזה אינו מומלץ במרבית המקרים כי הגדם במידה והוא ארוך נוטה להיפצע. כמו כן, הוא אינו תורם לתפקוד בעל החיים ואף יכול לסרבל את התנועה. מסיבות אלה ההמלצה היא כמעט תמיד לכריתה גבוהה.

ניתוח לכריתת גפה

במה כרוך הטיפול בבעל חיים לאחר ניתוח לכריתת גפה?

בימים הראשונים לאחר הניתוח יש מספר דברים שניתן לעשות על מנת לעזור בעל החיים להסתגל:

כיצד יראו החיים של בעל החיים עם רגל כרותה?

בעלי חיים, בניגוד לאנשים, מסתגלים בקלות יחסית לאובדן. יתכן כי אינם מחשיבים את חסר הגפה כאבדן גדול או שהם מתגברים על האבדן מבחינה רגשית מאוד מהר.

בדרך כלל תוך כחודש ימים, מרבית הכלבים חוזרים לפעילות עצמאית וספורטיבית.

כרותי רגל אחורית חוזרים לתפקוד מלא כמעט לחלוטין (כמו לפני הכריתה). כאשר מדובר בהסרה של גפה קדמית, נראה שינוי בדפוס התנועה, התנועה נראית כבדה יותר. יתכן ולא ינצחו תמיד במרוץ אחר כדור טניס, אבל הם בהחלט ייהנו מהמרדף כמו כל כלב בריא.

בחיות מבוגרות ההסתגלות יכולה לקחת יותר זמן. יתכן ובעל החיים יזדקק לקצת יותר עזרה בפעולות כמו לרדת או לעלות על הספה. יתכן שחתול קשיש יזדקק לארגז חול עם שוליים נמוכים יותר. ולמרות מגבלות אלו בעל החיים יכול בעזרתך לחיות חיים מלאים ומהנים.

יש לשמור בעלי חיים כרותי רגליים עם גזרה רזה. זאת ניתן לעשות ע"י הגבלת מזון ופעילות גופנית.

באופן אידיאלי, יש לשאוף למצב בו ניתן למשש בקלות את הצלעות ועצמות האגן אך בלי שיבלטו למראית עין. עודף משקל מעמיס על שאר הגפיים שצריכות לשאת את בעל החיים לשארית חייו. עומס גדול מדי יכול לזרז תהליכים של ניוון מפרקים ברגליים הבריאות.

לסיכום

הנכם עומדים בפני החלטה האם לבצע כריתה של גפה לצורך טיפולי עבור בעל החיים שלכם. זוהי החלטה חשובה ולא פשוטה. הבנה בסיסית של הפרוצדורה והציפיות להמשך החיים עבור בעל החיים עשויה לסייע לכם בקבלת ההחלטה. ניתן למצוא באינטרנט קבוצות דיון של בעלי כלבים כרותי גפה שיכולים לחלוק את סיפורם. כמו כן יתכן שהווטרינר שלך יוכל להפגיש אתכם עם לקוחות המחזיקים בעל חיים כרות רגל על מנת שתוכלו להתוודע לאורח החיים, איכות החיים והתפקוד של בעל החיים קטוע הגפה.

ניתוח להסרת גפה, הנו אמנם תהליך מפחיד, אך עשוי להוות פיתרון מצוין לבעיות מורכבות. בעלי החיים מסתגלים היטב לאובדן של אחת מארבע הרגלים שלהן. באופן פלאי גם חיות שאבדו שתיים מרגליהם בזכות עזרה ממשפחתם חיו חיים עשירים ומלאים.

דר' הדס בנציוני

חדשות ועדכונים

לציבור לקוחותינו, מחר, יום ב' 13.5.19, ייצא סגל ביה"ח לסיור צוות. ביה"ח יעבוד במתכונת מצומצמת. בית המרקחת יהיה פתוח עד השעה 15:30. אנא קבלו זאת בהבנה, עמכם הסליחה.

מצאתם חיית מחמד פצועה?
התקשרו אל מוקד 106 באזור מגוריכם והם ישלחו את הגורם המתאים.

הצטרפו אלינו לפייסבוק וקבלו עדכונים על סיפורים מעניינים, דפי מידע חשובים, ועוד

מקרה החודש
מילי
פריצת דיסק‎
ניתוח ראש
קצת על בית החולים לסרטונים נוספים ביוטיוב