בית החולים הווטרינרי האוניברסיטאי בית חולים לחיות בית החולים הווטרינרי האוניברסיטאי הפקולטה לחקלאות בית הספר לרפואה וטרינרית האוניברסיטה העברית בירושלים | The Hebrew University of Jerusalem בית הספר לרפואה וטרינרית מרפאה וטרינרית בית החולים הווטרינרי האוניברסיטאי בית הספר לרפואה וטרינרית האוניברסיטה העברית בירושלים | The Hebrew University of Jerusalem בית החולים הווטרינרי האוניברסיטאי הפקולטה לחקלאות האוניברסיטה העברית בירושלים | The Hebrew University of Jerusalem בית החולים הווטרינרי האוניברסיטאי בית החולים הווטרינרי האוניברסיטאי בית הספר לרפואה וטרינרית האוניברסיטה העברית בירושלים | The Hebrew University of Jerusalem בית החולים הווטרינרי האוניברסיטאי הפקולטה לחקלאות האוניברסיטה העברית בירושלים | The Hebrew University of Jerusalem בית החולים הווטרינרי האוניברסיטאי בית החולים הווטרינרי האוניברסיטאי בית הספר לרפואה וטרינרית האוניברסיטה העברית בירושלים | The Hebrew University of Jerusalem בית החולים הווטרינרי האוניברסיטאי בית החולים הווטרינרי האוניברסיטאי האוניברסיטה העברית בירושלים | The Hebrew University of Jerusalem
 • בית חולים וטרינרי
 • בית חולים לחיות
 • מרפאה וטרינרית
 • בית חולים לחיות
 • ווטרינר חירום
 • בית חולים לחיות
 • וטרינר 24 שעות
 • בית חולים לחיות
 • מרפאה וטרינרית
 • בית חולים לחיות ווטרינר חירום
 • בית חולים לחיות ווטרינר חירום
בית החולים הווטרינרי האוניברסיטאי

דפי מידע

וטרינר נווט
חפש

המחלקה לכירורגיה ואורטופדיה של חיות מחמד

דפי מידע

Aural Hematoma (שטף דם באפרכסת האוזן)

מה היא Aural hematoma?

זהו מצב בו מצטבר דם באפרכסת האוזן, בין הסחוס והעור, והאפרכסת נראית מאד נפוחה.

כתוצאה ממה זה נגרם?

בד"כ הדימום נגרם כתוצאה מטראומה עצמית לאפרכסת ע"י ניעור הראש ו/או גירוד האוזן. הגורם הראשוני לגירוד האוזן הנו בד"כ דלקת אוזניים על כל גורמיה (אלרגיה, גוף זר, טפילים, גידול...) וגרד על רקע טפיליפ חיצוניים (פרעושים, קרציות).

שטף דם באפרכסת האוזן

סימנים קליניים

הופעה של נפיחות של האפרכסת, בד"כ בצד הקעור של האוזן. הנפיחות הנה רכה וחמה בשלבים הראשונים. מצב זה מלווה בכאב או חוסר נוחות לבעל החיים דבר שמתבטא בניעורי ראש תדירים והחזקה של הראש על צידו. עם הזמן (תוך מספר שבועות) הנפיחות תרד ואותה תחליף רקמת חיבור שתגרום לעיוות של האפרכסת (למראה דמוי כרובית).

אבחון וטיפול

האבחון המקדים מתרכז בניסיון לזהות את הגורם הראשוני לדימום. יערכו בדיקות דם כלליות ותתבצע בדיקה מעמיקה של האוזניים (לרוב בהרדמה כללית). בדיקות נוספות יעשו בהתאם למצב הבע"ח.

מומלץ לטפל בבעיה זו בשלב מוקדם על מנת למנוע את העיוות הקוסמטי של האפרכסת, למנוע גדילה של שטף הדם, וכן על מנת להקל על בעל החיים.

הטיפול בבעיה מתרכז בפיתרון הבעיה הראשונית, בניקוז הדם מהאפרכסת ובמניעה של הצטברות דם  נוסף. הטיפול נערך בהרדמה כללית.

קיימות שתי שיטות טיפול מקובלות: ניקוז והשארת נקז וניקוז ע"י חתך בשילוב עם תפרים. המטרה בשתיהן היא לסלק את הדם, למנוע הצטברותו מחדש, ולשמור על המראה הטבעי של האפרכסת.

סיבוכים אפשריים

הסיבוכים האפשריים הם שינויים במראה הקוסמטי של האוזן, חזרתיות של שטף הדם, זיהום של אזור הניתוח ונמק של האפרכסת. בנוסף קיים הסיכון הכרוך בהרדמה כללית. יחד עם זאת, הסיבוכים אינם שכיחים וברובם המכריע אינם מסכני חיים.

בכלבים בעלי אוזניים זקופות (כגון רועה גרמני), יתכן שייווצר קפל באפרכסת, שנובע מהשבר שנוצר בסחוס כתוצאה מהטראומה. קפל זה הינו לרוב בלתי הפיך.

טיפול אחרי הניתוח

אחרי הניתוח יהיה צורך להגן על האזור מפני טראומה עצמית. הגנה זו תתבצע או ע"י חבישה של האוזן או ע"י שימוש בקולר אליזבטני שימנע מהבעל חיים אפשרות לגרד את האזור. טיפול זה ימשך עד למועד הסרת התפרים (לאחר 10-14 יום). טיפול נוסף יכוון כנגד הבעיה הראשונית (טיפול בדלקת אוזניים, טיפול כנגד טפילים וכד').

מניעה

עירנות למצבים הגורמים לגירוי באוזניים וטיפול מוקדם בהם.

טיפול סדיר כנגד טפילים חיצוניים (פרעושים, קרציות).

ניתוח להסרת תעלות האוזן החיצונית וניקוז האוזן התיכונה (Total ear canal ablation and bulla osteotomy)

ההתוויות העיקריות לניתוח להסרת תעלות האוזן החיצונית וניקוז האוזן התיכונה הן:

מהלך הניתוח

במהלך הניתוח נעשה חתך סביב פתח תעלות האוזן, והתעלות מנותקות מהרקמה שסביבן ולבסוף מנותקות מעצמות הגולגולת ומוסרות. בשלב הבא מורחב הפתח (בעצם) לאוזן התיכונה, והרקמה המדפנת אותה מוסרת (בד"כ מדובר ברקמה דלקתית).

עם סיום הסרת הרקמות מושאר נקז בתוך האוזן התיכונה (שהקצה שלו מבצבץ מפתח נפרד בעור, נמוך יותר מאיזור התפרים), נקז זה מושאר במקומו בד"כ למשך 7-14 ימים, ובזמן זה על הכלב לחבוש קולר אליזבתני שימנע הוצאה מוקדמת של הנקז ע"י הכלב. תפרי הניתוח מוסרים לאחר 10-14 ימים.

ברוב המקרים הכלב יטופל גם עם אנטיביוטיקה ומשככי כאבים בתקופה שלאחר הניתוח.

היבטים קוסמטיים של הניתוח

לאחר הניתוח לא יהיה יותר פתח באיזור האוזן.

בכלבים עם אוזניים שמוטות לא יראה כמעט שינוי לאחר צמיחת השיער.

בכלבים עם אוזניים זקורות ייתכן שינוי בזווית האפרכסת, וכן באיזור שמתחתיה לא יראה הפתח של תעלת האוזן.

סיבוכים אפשריים של הניתוח

חשוב להדגיש שלמרות שרשימת הסיבוכים האפשריים נראית ארוכה, במעל 90% מהכלבים יש שיפור ניכר באיכות החיים, ושביעות הרצון של הבעלים מהניתוח היא גבוהה.

השפעת הניתוח על שמיעת הכלב

ייתכן שהניתוח יוביל לשיפור בשמיעת הכלב (אם הדלקת החמורה שהובילה לניתוח גרמה להפרעה למעבר גלי קול), ייתכן שהניתוח לא ישנה את איכות השמיעה של הכלב, וייתכן שהניתוח יוביל לאובדן שמיעה. לא ניתן להעריך לפני הניתוח באיזה אופן תושפע שמיעת הכלב.

חדשות ועדכונים

לציבור לקוחותינו, מחר, יום ב' 13.5.19, ייצא סגל ביה"ח לסיור צוות. ביה"ח יעבוד במתכונת מצומצמת. בית המרקחת יהיה פתוח עד השעה 15:30. אנא קבלו זאת בהבנה, עמכם הסליחה.

מצאתם חיית מחמד פצועה?
התקשרו אל מוקד 106 באזור מגוריכם והם ישלחו את הגורם המתאים.

הצטרפו אלינו לפייסבוק וקבלו עדכונים על סיפורים מעניינים, דפי מידע חשובים, ועוד

מקרה החודש
מילי
פריצת דיסק‎
ניתוח ראש
קצת על בית החולים לסרטונים נוספים ביוטיוב