בית החולים הווטרינרי האוניברסיטאי בית חולים לחיות בית החולים הווטרינרי האוניברסיטאי הפקולטה לחקלאות בית הספר לרפואה וטרינרית האוניברסיטה העברית בירושלים | The Hebrew University of Jerusalem בית הספר לרפואה וטרינרית מרפאה וטרינרית בית החולים הווטרינרי האוניברסיטאי בית הספר לרפואה וטרינרית האוניברסיטה העברית בירושלים | The Hebrew University of Jerusalem בית החולים הווטרינרי האוניברסיטאי הפקולטה לחקלאות האוניברסיטה העברית בירושלים | The Hebrew University of Jerusalem בית החולים הווטרינרי האוניברסיטאי בית החולים הווטרינרי האוניברסיטאי בית הספר לרפואה וטרינרית האוניברסיטה העברית בירושלים | The Hebrew University of Jerusalem בית החולים הווטרינרי האוניברסיטאי הפקולטה לחקלאות האוניברסיטה העברית בירושלים | The Hebrew University of Jerusalem בית החולים הווטרינרי האוניברסיטאי בית החולים הווטרינרי האוניברסיטאי בית הספר לרפואה וטרינרית האוניברסיטה העברית בירושלים | The Hebrew University of Jerusalem בית החולים הווטרינרי האוניברסיטאי בית החולים הווטרינרי האוניברסיטאי האוניברסיטה העברית בירושלים | The Hebrew University of Jerusalem
 • בית חולים וטרינרי
 • בית חולים לחיות
 • מרפאה וטרינרית
 • בית חולים לחיות
 • ווטרינר חירום
 • בית חולים לחיות
 • וטרינר 24 שעות
 • בית חולים לחיות
 • מרפאה וטרינרית
 • בית חולים לחיות ווטרינר חירום
 • בית חולים לחיות ווטרינר חירום
בית החולים הווטרינרי האוניברסיטאי

דפי מידע

וטרינר נווט
חפש

המחלקה לכירורגיה ואורטופדיה של חיות מחמד

דפי מידע

Portosystemic shunts

Portosystemic shunt הוא מצב פתולוגי בו הדם הורידי המגיע ממערכת העיכול אינו נכנס אל הכבד, אלא עוקף אותו ונכנס ישירות לזרם הכללי. במצב תקין דם ורידי שמגיע ממערכת העיכול מתנקז אל וריד שער הכבד

(portal vein) ונכנס לכבד. רק לאחר שעבר סינון בכבד הדם מגיע דרך הוריד הנבוב ללב ולשאר הגוף. חומרים שנספגו ממערכת העיכול עוברים באופן נורמאלי סינון ועיבוד בכבד, ועל כן כאשר דם המגיע ממערכת העיכול עוקף את הכבד ולא מסונן, יש הצטברות של חומרים מזיקים.

מרבית המעקפים הכבדיים הם מולדים, ורובם מופיעים בכלבים מגזעים קטנים (בעיקר יורקשייר טרייר, מלטז, שיצו ופודלים), אך הם יכולים להופיע גם בכלבים מגזעים גדולים ובחתולים. ייתכנו גם מעקפים נרכשים, המופיעים בבע"ח מבוגרים יותר, על רקע פגיעה כבדית.

יש שני סוגים של מעקפים כבדיים – תוך כבדיים וחוץ כבדיים. המעקפים החוץ כבדיים שכיחים יותר והם נפוצים יותר בגזעים הקטנים. במעקפים חוץ כבדיים מעבר הדם מוריד שער הכבד לזרם הדם נעשה על ידי כלי דם לא נורמאלי שנמצא מחוץ לכבד. במעקפים תוך כבדיים כלי הדם הלא נורמאלי נמצא בתוך הכבד. אין הבדל במופע של המחלה בין שני סוגי המעקפים.

כ 80% מהמעקפים הם מולדים וחוץ כבדיים.

סימנים קליניים אופייניים

מעקף מולד יתבטא בגדילה איטית מהצפוי של הגור ושינויים נוירולוגיים (עצביים) שונים, כגון התנהגות לא נורמאלית, חולשה, הליכה בסיבובים, עיוורון זמני, עוויתות ועוד. ייתכנו גם שינויים הקשורים במערכת השתן – כגון השתנה מרובה וקשיים בהשתנה, ושינויים הקשורים במערכת העיכול כגון הקאות, שלשולים וריור מוגבר.

אבחון

החשד הראשוני לקיום מעקף כבדי מתבסס על הסימנים הקליניים. לצורך הערכת מצב הבע"ח ואבחון סופי יש צורך בבדיקות נוספות: בדיקות הדמיה ובדיקות מעבדה.

בדיקות המעבדה המשמשות להערכה הכללית של מצב הבע"ח הן ספירת דם, פאנל ביוכימי ובדיקת שתן. בדיקות ספציפיות יותר להערכת תפקוד הכבד הן בדיקת רמות אמוניה ומלחי מרה בדם.

בעזרת שיטות הדמיה שונות ניתן להגיע לאבחנה סופית. יש מספר שיטות הדמיה הנבדלות במידת המורכבות של ביצוען ובמידת רגישותן:

טיפול

הטיפול מתחלק לטיפול רפואי (תרופתי ותזונתי) וכירורגי.

כיום הטיפול המומלץ הוא טיפול כירורגי, אך עד לביצוע הניתוח ולצורך שיפור מצב בעה"ח לקראת הניתוח ניתן טיפול רפואי. יחד עם זאת, כשליש מבעלי החיים יראו שיפור במצבם הקליני לאורך מספר שנים בעזרת טיפול רפואי וללא ניתוח.

הטיפול הרפואי ניתן על מנת לתקן את מאזן הנוזלים, המלחים והסוכר בגוף, וכן על מנת למנוע סימנים עצביים. הטיפול כולל מספר מרכיבים, בין השאר תזונה דלת חלבון, תרופות להפחתת ייצור אמוניה ותרופות למניעת עוויתות.

מטרת הטיפול הכירורגי היא סגירה חלקית או מלאה של המעקף, באופן ש"יאלץ" את הדם המתנקז ממערכת העיכול לזרום דרך רקמת הכבד. יש מספר שיטות לסגירה של המעקף:

האתגר בניתוח הוא במקרים רבים עצם הזיהוי של המעקף, וכן היכולת (או אי היכולת) להפחית את הזרימה במעקף, בעיקר במקרים של מעקף תוך כבדי או נזק חמור לרקמת הכבד עצמה.

הניתוח המבוצע בבית החולים הווטרינרי הוא סגירה בעזרת צלופן.

טיפול לאחר ניתוח

לאחר הניתוח מבוצע ניתור של מאזן הנוזלים, המלחים, החלבון והסוכר בדם. לרוב הטיפול הרפואי שניתן לפני הניתוח ימשך למספר שבועות, עד שיפסק (באופן חלקי או מלא) בהדרגה.

גם במקרים בהם הניתוח מסתיים בהצלחה ולא נצפים סיבוכים מיידיים, בעל החיים נשאר למעקב באשפוז למשך מספר ימים.

סיבוכים אפשריים

ייתכנו מספר סיבוכים לאחר ניתוח לתיקון המעקף:

חדשות ועדכונים

לציבור לקוחותינו, מחר, יום ב' 13.5.19, ייצא סגל ביה"ח לסיור צוות. ביה"ח יעבוד במתכונת מצומצמת. בית המרקחת יהיה פתוח עד השעה 15:30. אנא קבלו זאת בהבנה, עמכם הסליחה.

מצאתם חיית מחמד פצועה?
התקשרו אל מוקד 106 באזור מגוריכם והם ישלחו את הגורם המתאים.

הצטרפו אלינו לפייסבוק וקבלו עדכונים על סיפורים מעניינים, דפי מידע חשובים, ועוד

מקרה החודש
מילי
פריצת דיסק‎
ניתוח ראש
קצת על בית החולים לסרטונים נוספים ביוטיוב