בית החולים הווטרינרי האוניברסיטאי בית חולים לחיות בית החולים הווטרינרי האוניברסיטאי הפקולטה לחקלאות בית הספר לרפואה וטרינרית האוניברסיטה העברית בירושלים | The Hebrew University of Jerusalem בית הספר לרפואה וטרינרית מרפאה וטרינרית בית החולים הווטרינרי האוניברסיטאי בית הספר לרפואה וטרינרית האוניברסיטה העברית בירושלים | The Hebrew University of Jerusalem בית החולים הווטרינרי האוניברסיטאי הפקולטה לחקלאות האוניברסיטה העברית בירושלים | The Hebrew University of Jerusalem בית החולים הווטרינרי האוניברסיטאי בית החולים הווטרינרי האוניברסיטאי בית הספר לרפואה וטרינרית האוניברסיטה העברית בירושלים | The Hebrew University of Jerusalem בית החולים הווטרינרי האוניברסיטאי הפקולטה לחקלאות האוניברסיטה העברית בירושלים | The Hebrew University of Jerusalem בית החולים הווטרינרי האוניברסיטאי בית החולים הווטרינרי האוניברסיטאי בית הספר לרפואה וטרינרית האוניברסיטה העברית בירושלים | The Hebrew University of Jerusalem בית החולים הווטרינרי האוניברסיטאי בית החולים הווטרינרי האוניברסיטאי האוניברסיטה העברית בירושלים | The Hebrew University of Jerusalem
 • בית חולים וטרינרי
 • בית חולים לחיות
 • מרפאה וטרינרית
 • בית חולים לחיות
 • ווטרינר חירום
 • בית חולים לחיות
 • וטרינר 24 שעות
 • בית חולים לחיות
 • מרפאה וטרינרית
 • בית חולים לחיות ווטרינר חירום
 • בית חולים לחיות ווטרינר חירום
בית החולים הווטרינרי האוניברסיטאי

דפי מידע

וטרינר נווט
חפש

המחלקה לכירורגיה ואורטופדיה של חיות מחמד

דפי מידע

פריקת ירך

ראש פמור

מפרק הירך הוא המפרק המחבר את הרגל האחורית לגוף. מפרק זה הנו בעל מבנה של עלי ומכתש, כאשר ה"עלי" (בצורת ה"כדור") הוא ראש עצם הירך (עצם הפמור), וה"מכתש" הוא שקע מעוגל בעצם האגן המכונה אצטבולום. ראש עצם הירך מחובר אל האצטבולום ע"י רצועה וכל המפרק עטוף ברקמה סיבית המכונה קפסולת המפרק.

פריקת ירך

אצטבולום

במצב של פריקת ירך, ראש עצם הירך מצוי מחוץ לאצטבולום.

במקרים הסובלים מפריקה בעל החיים מגיע בד"כ עם היסטוריה של טראומה (נפילה, תאונת דרכים וכד'), כשהוא אינו נושא כלל משקל על הגפה הפגועה. לעיתים תראה הרגל קצרה לעומת הרגל המקבילה, ומסובבת מעט.

פגיעות אורטופדיות

פריקה

על מנת לאמת את האבחנה של פריקת הירך יש צורך בצילום רנטגן. הצילומים חיוניים גם כדי להעריך את מצב המפרק, על מנת שניתן יהיה לשקול מהי שיטת הטיפול המתאימה. מצבים שונים הניתנים לזיהוי בצילום, כגון שינויים ניווניים של מפרק הירך (hip dysplasia) או פגיעות אורטופדיות נוספות, כגון שברי אגן או שבר של ראש עצם הירך, ישפיעו על בחירת הטיפול ועל סיכויי ההצלחה של הטיפול.

ללא כל טיפול, רקמות הצלקת הנוצרות סביב ראש עצם הירך יספקו תמיכה מסוימת ויתכן שבעל החיים יוכל לשאת משקל במידה מוגבלת. יחד עם זאת, ה'מפרק המזוייף' שיווצר הוא בעל טווח תנועה מוגבל והחיכוך שנוצר בין עצם הירך והאגן סביר שיגרמו לכאב תמידי.

מומלץ לטפל בפריקה מוקדם ככל האפשר, וקיימות מספר אופציות טיפול:

רדוקציה (החזרה) סגורה

הכוונה ברדוקציה סגורה היא החזרת ראש הפמור למקומו באצטבולום שבאגן ע"י מניפולציה חיצונית, ללא ניתוח. בגלל שפרוצדורה זו אינה פולשנית מומלץ לבצע ניסיון לרדוקציה סגורה בכל מקרה שבו האצטבולום וראש עצם הירך נראים תקינים (למעט הפריקה) וכאשר הפריקה הנה חדשה יחסית (ימים ספורים).

רדוקציה סגורה נעשית תחת הרדמה כללית וראש הפמור נדחף חזרה למקום. בסיום הפעולה יש לבצע צילום לוידוא הצלחת התהליך. למרות שפעולת הרדוקציה נשמעת פשוטה, לא תמיד קל להביא את ראש הפמור חזרה למקומו - בפרט בכלבים גדולים ובמצבים בהם עבר זמן רב מאז שחלה הפריקה. בנוסף, בחלק מהמקרים גם לאחר החזרת ראש עצם הירך למקומה לא מושגת יציבות מספקת של המפרק, וראש הפמור פורק שוב החוצה בכל מניפולציה קטנה. במקרים כאלה יש צורך לעבור לרדוקציה פתוחה.

במידה והרדוקציה הסגורה הצליחה, תונח חבישה על הרגל הפרוקה למשך שבוע עד שבועיים שמטרתה לתמוך במפרק הירך עד להיווצרות של צלקת סביב המפרק שתשמור על יציבותו. כמו כן יש לבצע צילום חוזר של המפרק תוך 24-48 שעות על מנת לוודא כי המפרק נותר במקומו.

היתרון העיקרי של הרדוקציה הסגורה הוא שהיא אינה פולשנית, ולא נגרם בה נזק נוסף לרקמות (כפי שקורה בכל פרוצדורה ניתוחית).

החיסרון העיקרי של הרדוקציה הסגורה הוא שבעקבותיה שיעור הפריקה החוזרת (בימים הראשונים לאחר ההחזרה) הוא די גבוה – כ 50%.

רדוקציה (החזרה) פתוחה

רדוקציה "פתוחה" היא החזרה של מפרק הירך למקומו בניתוח, ועיגונו (בשיטות שונות) כך שסיכויי הפריקה החוזרת יהיו נמוכים.

יש הרבה טכניקות לביצוע של רדוקציה פתוחה. העיקרון המשותף לכולן מתבסס על חשיפה של המפרק במהלך הניתוח, וסילוק של כל גורם (קריש דם, חלקי קפסולה, חלקיקי עצם שנשברו) שיפריע לראש הפמור להישאר בתוך האצטבולום. בנוסף, נעשה קיבוע פנימי של הפמור לאגן באופן שיקשה על פריקה חוזרת.

היתרון העיקרי של הרדוקציה הפתוחה הוא שהסיכוי לפריקה חוזרת נמוך משמעותית בהשוואה לרדוקציה סגורה. כמו כן המבנה הנורמלי של המפרק נשמר.

החיסרון העיקרי של הרדוקציה הפתוחה קשור בעובדה שמדובר בניתוח, שדורש הרדמה ממושכת יותר, עלותו גבוהה יותר לעומת רדוקציה סגורה, וכרוכים בו סיכונים כמו בכל ניתוח (סיכוני זיהום, דימום וכדומה).

החלפת מפרק הירך

החלפת מפרק הירך

ניתוח להחלפת מפרק הירך משמש באותם מקרים בהם לא ניתן לבצע רדוקציה פתוחה או סגורה, בעיקר על רקע שינויים ניווניים חמורים או שברים במפרק, ובעיקר (אך לא רק) בכלבים מגזעים גדולים. בניתוח זה מוחלפים האצטבולום וראש הפמור במשתלים. זוהי פרוצדורה מורכבת ויקרה אך היא מאפשרת חזרה של הרגל לתפקוד ברמה גבוהה.

היתרון העיקרי של החלפת מפרק הירך הוא בחזרה לתפקוד ברמה גבוהה, בעיקר בכלבים גדולים בהם אין אפשרות לרדוקציה פתוחה או סגורה.

החסרון העיקרי של החלפת מפרק הירך הוא מחירו הגבוה יחסית (בערך פי 2-3 מהניתוחים האחרים).

הסרה של ראש וצוואר הפמור

עצם הירך לאחר שהוסרו ממה הראש והצוואר

הסרה של ראש וצוואר הפמור

בטכניקה זו מבצעים הסרה של ראש וצוואר הפמור כך שההחלמה תהייה ע"י יצירה של "מפרק מזויף". במפרק זה עצם הירך למעשה אינה נוגעת בעצם האגן, באופן שמחד מונע כואב ומאידך מאפשר טווח תנועה סביר במפרק. ניתוח זה מיועד למקרים בהם לא ניתן לבצע רדוקציה סגורה או פתוחה, עקב שברים בעצמות המפרק או שינויים ניווניים חמורים, ואין אפשרות לבצע החלפה של מפרק הירך. המטרה של הניתוח היא להחזיר את הרגל לתפקוד ולהפחית מאד את הכאב. אין לצפות מהגפה לחזור לתפקוד מושלם.

 על מנת שיווצר ה"מפרק המזויף" חשוב שבעל החיים ישתמש בגפה מוקדם ככל האפשר לאחר הניתו ח ועל כן יש צורך בעידוד השימוש ברגל ע"י הליכות עם רצועה, פיזיוטרפיה ושיכוך כאבים. בד"כ בשבועיים הראשונים השימוש ברגל הנו מינימאלי אך תוך חודשים ספורים השימוש ברגל אמור להיות קרוב לנורמאלי. תתכן צליעה קלה ומגבלת תנועה אך הללו לא מלווים בכאב. כמו כן הרגל תראה מעט קצרה בהשוואה לשנייה. בכלבים קטנים וחתולים ניתן לצפות לתוצאות טובות ביותר אולם בכלבים גדולים התוצאה הסופית היא בינונית עד טובה.

היתרון העיקרי של הסרת ראש וצוואר הפמור הוא החזרת הרגל לתפקוד נטול כאב במקרים בהם אין לנו אופציה כירורגית אחרת.

החסרון העיקרי של הסרת ראש וצוואר הפמור הוא שאנו מוותרים על המפרק הנורמאלי, ותפקוד הרגל לאחר הניתוח לא יחזור להיות כפי שהיה לפני הפריקה. (אם כי הרגל בהחלט תהיה תפקודית). בכלבים מגזעים גדולים הצלחת הניתוח (מבחינת יכולת התפקוד של הכלב) נמוכה מזו שמושגת בכלבים קטנים וחתולים.

חדשות ועדכונים

לציבור לקוחותינו, מחר, יום ב' 13.5.19, ייצא סגל ביה"ח לסיור צוות. ביה"ח יעבוד במתכונת מצומצמת. בית המרקחת יהיה פתוח עד השעה 15:30. אנא קבלו זאת בהבנה, עמכם הסליחה.

מצאתם חיית מחמד פצועה?
התקשרו אל מוקד 106 באזור מגוריכם והם ישלחו את הגורם המתאים.

הצטרפו אלינו לפייסבוק וקבלו עדכונים על סיפורים מעניינים, דפי מידע חשובים, ועוד

מקרה החודש
מילי
פריצת דיסק‎
ניתוח ראש
קצת על בית החולים לסרטונים נוספים ביוטיוב