בית החולים הווטרינרי האוניברסיטאי בית חולים לחיות בית החולים הווטרינרי האוניברסיטאי הפקולטה לחקלאות בית הספר לרפואה וטרינרית האוניברסיטה העברית בירושלים | The Hebrew University of Jerusalem בית הספר לרפואה וטרינרית מרפאה וטרינרית בית החולים הווטרינרי האוניברסיטאי בית הספר לרפואה וטרינרית האוניברסיטה העברית בירושלים | The Hebrew University of Jerusalem בית החולים הווטרינרי האוניברסיטאי הפקולטה לחקלאות האוניברסיטה העברית בירושלים | The Hebrew University of Jerusalem בית החולים הווטרינרי האוניברסיטאי בית החולים הווטרינרי האוניברסיטאי בית הספר לרפואה וטרינרית האוניברסיטה העברית בירושלים | The Hebrew University of Jerusalem בית החולים הווטרינרי האוניברסיטאי הפקולטה לחקלאות האוניברסיטה העברית בירושלים | The Hebrew University of Jerusalem בית החולים הווטרינרי האוניברסיטאי בית החולים הווטרינרי האוניברסיטאי בית הספר לרפואה וטרינרית האוניברסיטה העברית בירושלים | The Hebrew University of Jerusalem בית החולים הווטרינרי האוניברסיטאי בית החולים הווטרינרי האוניברסיטאי האוניברסיטה העברית בירושלים | The Hebrew University of Jerusalem
 • בית חולים וטרינרי
 • בית חולים לחיות
 • מרפאה וטרינרית
 • בית חולים לחיות
 • ווטרינר חירום
 • בית חולים לחיות
 • וטרינר 24 שעות
 • בית חולים לחיות
 • מרפאה וטרינרית
 • בית חולים לחיות ווטרינר חירום
 • בית חולים לחיות ווטרינר חירום
בית החולים הווטרינרי האוניברסיטאי

דפי מידע

וטרינר נווט
חפש

המחלקה לכירורגיה ואורטופדיה של חיות מחמד

דפי מידע

גידולי עצם בכלבים וחתולים

סקירה כללית

גידולי עצם מסווגים כגידולים ראשוניים (שמקורם ישירות בעצם) או שניוניים (גרורות מגידולים סמוכים או מרוחקים). ישנם ארבעה סוגי גידולי עצם ראשוניים: של תאי עצם, תאי סחוס, תאי רקמת חיבור ושל כלי דם. גידול תאי עצם – שהוא הנפוץ בגידולי העצם, הוא בעל נטייה גבוהה לשלוח גרורות (בעיקר לריאות ולעצמות אחרות). הפרוגנוזה (כלומר, התחזית לגבי אופן התפתחות המחלה) תלויה בסוג הגידול ובעצם בה הוא מצוי.

גידולי עצם בחתולים, בניגוד לכלבים, אינם נפוצים ובניגוד לכלבים רק כ 2/3 מהם ממאירים.

גורמי סיכון

גידול תאי העצם נפוץ בעיקר בכלבים מבוגרים מגזעים גדולים וגזעי ענק.

מרבית גידולי העצם הינם ספונטניים ללא גורם ידוע.

גורמי סיכון אפשריים להתפתחות גידול עצם ראשוני – שברים, משתלים אורטופדיים (לאחר תיקון שברים, למשל), טיפול בהקרנות ומחלות עצם אחרות.

סימנים קליניים

כאשר הגידול הוא בעצמות הגפיים תהיה צליעה ונפיחות של הרגל הפגועה. יתכנו שברים פתולוגים עקב הגידול, שיתבטאו בהחרפה של הצליעה עד כדי אי נשיאת משקל על הרגל. (שבר פתולוגי הוא שבר באזור הגידול שנגרם ע"י טראומה קלה יחסית. הסיבה העיקרית לשבר זה היא החולשה של העצם כתוצאה מהגידול שפוגע בה).

כאשר הפגיעה בעצמות אחרות (בלסת, בצלעות) הסימנים יכולים להיות נפיחות של הרקמה באיזור, כאב, קושי באכילה (בגידול לסת) ועוד.

אם יש גרורות בריאות תתכן נפיחות של כל ארבע הרגליים, חולשה כללית וקשיי נשימה.

יעוץ כירורגי

יעוץ כירורגי הינו חשוב כיוון שניתוח הוא מרכיב בסיסי בטיפול בגידולי עצם. בגידולים של העצמות הארוכות (של הגפיים) – הטיפול המומלץ ביותר הינו קטיעה של הגפה (אם כי במקרים מסוימים ניתן לשקול ניתוח מורכב המאפשר שמירת הגפה). בגידולים של עצמות בחלקים אחרים של הגוף (בלסת, בצלעות ועוד) מוסר מקטע העצם הנגוע.

תהליך האבחון

לתהליך האבחון שתי מטרות:

אבחנות מבדלות לגידול עצם ראשוני

גורמים נוספים אשר יכולים לגרום לתמונה קלינית דומה לזו של גידול עצם ראשוני הם:

אפשרויות טיפול

טיפול בגידול ראשוני של העצמות נחלק לשני סוגים:

הטיפול בכאב יכול להיעשות ע"י תרופות משככות כאב, ע"י הקרנות או ע"י ניתוח להסרת הגידול.

הטיפול משלב לרוב ניתוח להסרת העצם עם הגידול וטיפול תרופתי (כימותרפיה)

כאשר הגידול הוא בעצמות הגפיים, הסרת הגידול נעשית לרוב ע"י קטיעה של הגפה. רוב הכלבים והחתולים מתפקדים היטב לאחר הקטיעה, במיוחד לאור העובדה שהיא מובילה להקלה משמעותית בכאב.

לאחר הניתוח, הגידול שהוסר נשלח למעבדה לבדיקה היסטופתולוגית, על מנת לקבוע את סוג הגידול והאם הסרתו הייתה מלאה.

סיבוכים של הטיפול

הטיפול המועדף הוא קטיעה של הרגל. זהו גם הטיפול עם מספר הסיבוכים הקטן ביותר. הסיבוכים הנפוצים ביותר (פחות מ 5% מהמקרים) הם זיהום או עיכוב בהחלמה של אזור הניתוח והצטברות נוזל ברקמה מתחת לאזור הניתוח (סרומה).

לניתוח המשמר את הגפה אחוז גבוה של סיבוכים, ביניהם: זיהום, כשל של המשתל האורטופדי וחזרתיות של הגידול.

בטיפול כימותרפי, המטרה היא לדחות הופעה של גרורות ולעכב את גדילת הגידול מבלי לפגוע באיכות החיים של החולה. תופעות לוואי וסיבוכים כתוצאה מהטיפול הכימותרפי יש באחוז קטן של המקרים (5-15%).

טיפול אחרי הניתוח

מרבית הכלבים יכולים ללכת ללא תמיכה תוך 24-12 שעות לאחר ניתוח הקטיעה.

פרוגנוזה (התחזית לגבי אופן התפתחות המחלה)

הפרוגנוזה תלויה בסוג הגידול שנמצא בעצם.

עבור גידול העצם השכיח ביותר (אוסטאוסרקומה) משך החיים הצפוי לאחר האבחון, ללא כימותרפיה, הוא כ- 3-5 חודשים (החציון). ניתוח אינו מאריך את החיים בגידול זה, אך משפר את איכות החיים כיוון שהוא מפחית משמעותית את הכאב.

שילוב של ניתוח עם טיפול כימותרפי יכול להאריך את זמן ההישרדות לאחר האבחון.

חדשות ועדכונים

לציבור לקוחותינו – ביום ה' 1.3.18, חג פורים, יעבוד ביה"ח במתכונת חירום בלבד. בברכת חג שמח!

ביה"ס לרפואה וטרינרית ע"ש קורט בשיתוף "החקלאית" מודיעים על פתיחת תוכנית אינטרנשיפ 2018 בחיות משק לפרטים לחצו כאן.

ביה"ס וביה"ח לרפואה וטרינרית מברכים את ד"ר גלעד שגב על קבלת דרגת פרופסור חבר. יישר כח!

בית החולים הווטרינרי האוניברסיטאי מודיע בזאת על פתיחת אינטרנשיפ לשנת 2018 לפרטים לחצו כאן.

ביה"ח הווטרינרי האוניברסיטאי מודיע בזאת על פתיחת התמחות ברפואה פנימית של חיות מחמד החל מפברואר 2018. לפרטים והגשת מועמדות לחצו כאן.

ביה"ח הווטרינרי ההוראתי מייסודה של האוניברסיטה העברית מציע בזאת משרה להתמחות בת 4 שנים, במשרה מלאה, בכירורגיה חיות מחמד. לפרטים נוספים לחצו כאן

בית החולים הווטרינרי האוניברסיטאי וביה"ס לרפואה וטרינרית ע"ש קורט מברכים את ד"ר עמוס טץ – המומחה הבינ"ל החדש שלנו (והשני בארץ!) בכירורגיה של סוסים מטעם הקולג' האירופאי לכירורגיה וטרינרית.

עקב מעבר של ד"ר דניאלה יעקב לחו"ל, מעתה תאוייש המחלקה לחיות מחמד אקזוטיות ע"י ד"ר עידו צורי. אנו מאחלים לדניאלה ולעידו בהצלחה בדרכם החדשה. לעמוד המחלקה

ביה"ח הווטרינרי ההוראתי מייסודה של האוניברסיטה העברית מציע בזאת משרה להתמחות (Residency) בת 4 שנים, במשרה מלאה, באופטלמולוגיה. לפרטים נוספים לחצו כאן

בית החולים הווטרינרי האוניברסיטאי מודיע על פתיחת תכנית סטאז' (אינטרנשיפ) בכירורגיה של חיות בית קטנות לשנת 2017. לחצו כאן לפרטים

ביה"ס וביה"ח לרפואה וטרינרית מאחל לכל בית ישראל שנה טובה, מתוקה ובריאה. לפירוט ימי הפעילות במהלך החגים לחצו כאן

ביה"ס וביה"ח לרפואה וטרינרית מברכים את המומחה החדש שלנו בהרדמה וטיפול בכאב, ד"ר ישי קושניר (Dip.ACVAA). כל הכבוד!

בדיקות חדשות במעבדה - לחצו כאן לפירוט (1.2.16)

בבית החולים הווטרינרי האוניברסיטאי פועלת יחידת הדיאליזה היחידה בישראל, ובמזרח התיכון כולו, לבעלי חיים. לחצו כאן לקריאת כתבה בנושא בישראל היום 10.12.15

ניתוח עיניים נדיר מסוגו בוצע בזאבה מחי בר יטבתה אצלנו בבית החולים הווטרינרי האוניברסיטאי. לכתבה המלאה לחצו כאן

בית הספר ובית החולים לרפואה וטרינרית גאים לברך את פרופ' רוברט בר-יצחק על קבלת פרס מפעל חיים מטעם איגוד רופאי העיניים הישראלי. לפרטים נוספים וקישור לראיון מצולם על חוויותיו כרופא עיניים ישראלי במהלך שירותו הצבאי בסיני ובעזה לחיצו כאן.

מצאתם חיית מחמד פצועה?
התקשרו אל מוקד 106 באזור מגוריכם והם ישלחו את הגורם המתאים.

בשעה טובה ומוצלחת נפתח מרכז החירום החדש ע"ש ג'ורג' בבית החולים הווטרינרי. זהו מרכז החירום הגדול והמשוכלל בישראל ומאוייש ע"י וטרינר תורן וצוות רפואי 24 שעות ביממה. לאתר המחלקה לחצו כאן

הצטרפו אלינו לפייסבוק וקבלו עדכונים על סיפורים מעניינים, דפי מידע חשובים, ועוד

מקרה החודש
מילי
פריצת דיסק‎
ניתוח ראש
קצת על בית החולים לסרטונים נוספים ביוטיוב