בית החולים הווטרינרי האוניברסיטאי האוניברסיטה העברית בירושלים הפקולטה לחקלאות, מזון וסביבה ע"ש רוברט ה. סמיט האוניברסיטה העברית בירושלים לעמוד הבית info in english информация на русском

תמונות מתחלפות בפלאש

המחלקה לרפואה וכירורגיה של סוסים

מקרה החודש

סידהרתא: סכסוך משפחתי

ניתוח "פלאפ" בכיב קרנית חמור בסוס

הסיפור שלנו מתחיל במריבה בין אח ואחות.
"סידהרתא", סוס מגזע ערבי בן 4, הופנה למחלקת הסוסים של בית החולים הווטרינרי האוניברסיטאי עקב פציעה בעין שמאל. סידהרתא היה משוחרר במגרש עם אחותו, והבעלים מצא את שניהם חבולים ופצועים. סידהרתא סבל מחתכים בפנים וברגליים.
יום לאחר ה"מריבה", הבעלים הבחין כי עינו של הסוס פצועה. הווטרינרית המפנה החלה טיפול באנטיביוטיקה ושיכוך כאב, אך כשלאחר חמישה ימי טיפול לא חל שיפור הופנה הסוס לטיפול אצלנו.

בהגעה נראה כי סידהרתא סובל מפצע (כיב) קרנית חמור ודלקת חמורה בתוך גלגל העין (תמונה 1), ובבדיקה נמצא כי הסוס אינו רואה בעין הזו בשלב זה. בעקבות המצב החמור שקלו) הרופאים ניתוח להוצאת העין enucleation).

תמונה 1: בחלק התחתון (ונטרלי) של הכיב מצויים משקעי דלקת. משמאל (חלק נזאלי), נראה הכיב

לבעלים היה חשוב לנסות להציל את המופע הנורמלי של הסוס, גם אם העין לא תשוב לראות ועל כן הוחלט לבצע ניתוח "פלאפ" (conjuctival flap).

בניתוח, שנערך תחת הרדמה כללית, החלק הפגוע בקרנית עבר הטריה, כלומר הוסרו חלקים לא חיוניים, וחלק מהלחמית נתפר על הכיב לשם הגנה ולסיוע להחלמת הפצע. כדי לתת טיפות עיניים בקלות וביעילות, הותקנה צינורית מתחת לעפעף התחתון, דרכה אפשר להזרים טיפות עיניים באופן תדיר וסדיר.
סידהרתא שוחרר לטיפול בביתו, שכלל טיפות לשיכוך כאב, טיפות אנטיביוטיקה וטיפות סרום, לעידוד החלמת הפצע וריפוי הדלקת שבעין.
זמן קצר לאחר מכן חזר לביקורת וחלק קטן מן ה"פלאפ" הוסר כיוון שהיה נמקי.

לאחר חודש וחצי של טיפול מסור ע"י בעליו, הגיע סידהרתא לביקורת נוספת בבית החולים. בביקורת נראה שהדלקת השתפרה מאוד וה"פלאפ" שלם ומתפקד. כיוון שהעין השתפרה מאוד, ניתן לנתק את ה"פלאפ" בקצהו (תמונה 2), שכן הוא אינו נחוץ עוד. לאחר הניתוק, ה"פלאפ" מתכווץ, עד ליצירת צלקת קטנה, שלא תפריע לראיה. בשלב זה כבר נמצא שהתוצאה עלתה על המצופה, גלגל העין אכן ניצל, אולם לשמחתנו הסוס גם חזר לראות בעין הזו!

תמונה 2: ה"פלאפ" המנותק, לאחר חודש וחצי

בתמונה הבאה (תמונה 3) ניתן לראות שהעין צלולה הן המבנים הפנימיים והן הקרנית היכן שה"פלאפ" אינו מכסה אותה וה"פלאפ" חיוני.

בניית אתרים - עיצוב גרפי © כל הזכויות שמורות לאוניברסיטה העברית בירושלים