בית החולים הווטרינרי האוניברסיטאי בית חולים לחיות בית החולים הווטרינרי האוניברסיטאי הפקולטה לחקלאות בית הספר לרפואה וטרינרית האוניברסיטה העברית בירושלים | The Hebrew University of Jerusalem בית הספר לרפואה וטרינרית מרפאה וטרינרית בית החולים הווטרינרי האוניברסיטאי בית הספר לרפואה וטרינרית האוניברסיטה העברית בירושלים | The Hebrew University of Jerusalem בית החולים הווטרינרי האוניברסיטאי הפקולטה לחקלאות האוניברסיטה העברית בירושלים | The Hebrew University of Jerusalem בית החולים הווטרינרי האוניברסיטאי בית החולים הווטרינרי האוניברסיטאי בית הספר לרפואה וטרינרית האוניברסיטה העברית בירושלים | The Hebrew University of Jerusalem בית החולים הווטרינרי האוניברסיטאי הפקולטה לחקלאות האוניברסיטה העברית בירושלים | The Hebrew University of Jerusalem בית החולים הווטרינרי האוניברסיטאי בית החולים הווטרינרי האוניברסיטאי בית הספר לרפואה וטרינרית האוניברסיטה העברית בירושלים | The Hebrew University of Jerusalem בית החולים הווטרינרי האוניברסיטאי בית החולים הווטרינרי האוניברסיטאי האוניברסיטה העברית בירושלים | The Hebrew University of Jerusalem
 • בית חולים וטרינרי
 • ווטרינר חירום
 • וטרינר 24 שעות
 • בית חולים לחיות
 • ווטרינר חירום
 • וטרינר 24 שעות
 • מרפאה וטרינרית לסוסים
 • בית חולים לסוסים
 • ווטרינר חירום
 • וטרינר 24 שעות
בית החולים הווטרינרי ווטרינר חירום סוסים

מחלקת סוסים

וטרינר נווט
חפש

המחלקה לרפואה וכירורגיה של סוסים

דפי מידע

אבחון הריון בסוסות

לשם אבחון הריון ניתן להשתמש באחת ממספר דרכים, אך לפני כן נציין מדוע חשוב לאבחן הריון. חשיבות אבחון מוקדם של הריון היא על מנת לאבחן הריון תאומים. הריון תאומים הוא נושא בעייתי בסוסות ומסתיים לרוב בהפלה של אחד הוולדות או של שניהם.

בשלב התחלתי של הריון תאומים ניתן למנוע התפתחות של אחד מהם או של ההיריון כולו מבלי לפגוע בסיכויי ההתעברות העתידיים של הסוסה.

אבחון הריון בשלב מוקדם גם חוסך זמן במידה ולבעלים חשוב שהסוסה תתעבר מוקדם (סוסי מרוץ וסוסי תצוגה). חשוב גם לוודא שהסוסה לא ספגה את ההיריון ובכך מניעת איבוד שנה שלמה.

שיטות לאבחון הריון:

 1. אי חזרה לדרישה: סוסה שלא התעברה תחזור לדרישה תוך 14-19 ימים מסיום הדרישה הקודמת. אי חזרה לדרישה יכול לנבוע ממספר סיבות מלבד קיום הריון וביניהן ספיגה בשלב מוקדם (מוות עוברי מוקדם), חוסר ניוון הגוף הצהוב והתפתחות גופים צהובים נוספים, דרישה שקטה (יחום פיזיולוגי ללא סימני יחום חיצוניים) תתכן בסוסה המלווה בסייח ומגוננת עליו. מצד שני חלק מהסוסות יכולות להראות סימני דרישה גם בזמן הריון, דרישות אלו לרוב קצרות יותר, אך יכולות להטעות והרבעה במקרה זה, תגרום במרבית המקרים להפלה. כך שלשיטה זו חסרונות למרות נפיצותה.
 2. בדיקת הריון ידנית: בסביבות יום 20 ניתן להרגיש את טונוס הרחם הנובע מהפרשת הורמון ההיריון (פרוגסטרון), בין ימים 20-60 ניתן להרגיש את טונוס הרחם ונפיחות בבסיס אחת הקרניים. בימים 60-120 הנפיחות פחות בולטת, גוף הרחם מלא נוזל והרחם נמשך קדימה ולמטה, בשלב זה ניתן להתבלבל עם פיומטרה (דלקת הרחם) המרגישה כשק נוזלים, אך זהו מצב נדיר בסוסות. בשלב מתקדם יותר ניתן להרגיש שק נוזלים גדול ואת העובר בתוכו. לאחר 6 חודשים ניתן להרגיש בתנועות העובר.
 3. בדיקה בעזרת אולטרסאונד: ניתנת לביצוע כבר מיום 13, זו השיטה היחידה המהימנה לאבחון הריון תאומים. בשלב כה מוקדם יש לה יתרון גדול, מכיוון שהעוברים עדיין לא עברו קיבוע לדופן הרחם, ולכן ניתן להפריד ביניהם ולנסות ולפגוע רק באחד מהם. בבדיקה חד פעמית בשלב זה ניתן לטעות עם ציסטה (שלפוחית נוזל ברחם), אך בבדיקה חוזרת ניתן להשוות שינוי גודל ומיקום. מעל 25 ימים ניתן לזהות דופק עוברי ולקבוע את חיות העובר.
 4. בדיקות מעבדה: ניתנות לביצוע כתמיכה בבדיקה הידנית או אם יש אי בהירות לגבי ההריון. טוב לשימוש בסוסות קטנות – פוני, או בסוסות בעייתיות אשר בדיקה רקטאלית עלולה לסכן אותן. PMSG – מופרש ע"י כפתורי הרחם בימים 40-120, תתכן תשובה חיובית שגויה מכיוון שבמידה והעובר נספג לאחר יצירת כפתורים אלו עדיין תמשך הפרשת הורמון זה עד ליום 120. יש סוסות שרמתו יורדת בהן כבר ביום 80. אסטרון סולפט – בדיקה בדם ובשתן, זהו הורמון המופרש מהשליה ומעיד על חיות עובר. בדיקה מהימנה ביותר לאחר יום 60 אך עדיין לא זמינה בארץ. פרוגסטרון – 18-20 ימים לאחר הביוץ רמות הפרוגסטרון בסוסות צריכות להיות גבוהות משל אלו שלא בהריון, אך לא תמיד זה כך. למשל במקרה של מוות עוברי מוקדם, רמת הפרוגסטרון עדיין יכולה להיות גבוהה. לעיתים בסוסות בהריון רמת הפרוגסטרון נמוכות מאוד לפרקי זמן קצרים.
 5. א.ק.ג. ניתן לבדוק דופק עוברי החל מיום 150, יכול לסייע גם באבחון בעיות עם הולד ומצוקה סביב מועד ההמלטה.
 6. צילום רנטגן: ניתן לביצוע בסוסות קטנות.
 7. בדיקת שליה בעזרת אולטרסאונד בשלבים מאוחרים של הריון יכולה להצביע על תקינות ההריון, או על בעיות כדוגמת דלקת בשליה היכולות להשפיע ולסכן את המשך ההריון.

לסיכום: לכל שיטה יש את היתרונות והחסרונות שלה, הבדיקה המהימנה ביותר היא בעזרת מכשיר האולטראסאונד ובעזרתו ניתן לבדוק הריון כבר בשלב מוקדם מאוד, גורם המהווה יתרון בעיקר עקב בעיית הריון התאומים והחיסכון בזמן.

רצוי לחזור שוב על הבדיקה בימים 30-33 כדי לוודא חיות עובר ולשלול הריון תאומים באופן סופי לפני מועד תחילת הפרשת PMSG.

מכיוון שכאמור הפלה לאחר מועד זה תמנע התעברות עד לאחר 120 ימים.

לשאר השיטות יש חסרונות בעיקר ברמת המהימנות, אך לעיתים בנסיבות מתאימות כדאי להשתמש בהן, למשל בדיקות מעבדה במקרה של סוסת פוני.

הכרת כל שיטה על יתרונותיה וחסרונותיה תאפשר לכם תוך התייעצות עם הווטרינר המטפל לבחור בשיטה המתאימה לסוסה שלכם.