בית החולים הווטרינרי האוניברסיטאי בית חולים לחיות בית החולים הווטרינרי האוניברסיטאי הפקולטה לחקלאות בית הספר לרפואה וטרינרית האוניברסיטה העברית בירושלים | The Hebrew University of Jerusalem בית הספר לרפואה וטרינרית מרפאה וטרינרית בית החולים הווטרינרי האוניברסיטאי בית הספר לרפואה וטרינרית האוניברסיטה העברית בירושלים | The Hebrew University of Jerusalem בית החולים הווטרינרי האוניברסיטאי הפקולטה לחקלאות האוניברסיטה העברית בירושלים | The Hebrew University of Jerusalem בית החולים הווטרינרי האוניברסיטאי בית החולים הווטרינרי האוניברסיטאי בית הספר לרפואה וטרינרית האוניברסיטה העברית בירושלים | The Hebrew University of Jerusalem בית החולים הווטרינרי האוניברסיטאי הפקולטה לחקלאות האוניברסיטה העברית בירושלים | The Hebrew University of Jerusalem בית החולים הווטרינרי האוניברסיטאי בית החולים הווטרינרי האוניברסיטאי בית הספר לרפואה וטרינרית האוניברסיטה העברית בירושלים | The Hebrew University of Jerusalem בית החולים הווטרינרי האוניברסיטאי בית החולים הווטרינרי האוניברסיטאי האוניברסיטה העברית בירושלים | The Hebrew University of Jerusalem
 • בית חולים וטרינרי
 • ווטרינר חירום
 • וטרינר 24 שעות
 • בית חולים לחיות
 • ווטרינר חירום
 • וטרינר 24 שעות
 • מרפאה וטרינרית לסוסים
 • בית חולים לסוסים
 • ווטרינר חירום
 • וטרינר 24 שעות
בית החולים הווטרינרי ווטרינר חירום סוסים

מחלקת סוסים

וטרינר נווט
חפש

המחלקה לרפואה וכירורגיה של סוסים

דפי מידע

הרבעה נכונה

במידה והחלטתם שהשנה אתם רוצים סייח, ישנם מספר דברים שעליכם לדעת לפני כן:

 1. האם הסוסה מחזורית
 2. בחירת הזכר המתאים לפי הציפיות מהסייח/ה
 3. תזמון מועד ההרבעה
 4. בדיקת הריון לוידוא קליטתו
 5. מידע לגבי טיפול בסוסה ההרה
 6. הכנות להמלטה
 7. טיפול בסייח/ה

סוסות הינן בעלות מחזור מיני עונתי באורך יום ארוך (כלומר באביב, קיץ). סוסות מגיעות לבשלות מינית בערך בגיל 2.5 שנים עם מעט הבדלים בין הגזעים השונים. המחזור המיני נמשך 21 ימים ומתחלק לשני שלבים:

 1. אסטרוס (יחום) נשלט ע"י רמות גבוהות של הורמון המין אסטרוגן ונמשך לרוב 4-7 ימים.
 2. דיאסטרוס נשלט ע"י רמות גבוהות של הורמון המין פרוגסטרון ונמשך כ-16 ימים.

במהלך העונה מחזור עוקב מחזור כל עוד הסוסה לא נכנסת להריון. בחורף סוסות רבות נמצאות באנאסטרוס (חוסר פעילות שחלתית) ולכן לא מראות כלל סימני יחום. בעונת המעבר משך המחזור יכול להיות ארוך יותר מהנורמלי.

לאחר שהחלטנו שאנו רוצים להרביע את הסוסה חשובה מאוד היסטוריית ההמלטות שלה (אם המליטה בעבר, האם הפילה בעבר) מידע זה יכוון אותנו לגבי העזרה המקצועית שיש לחפש.

בהנחה שלא היו כל בעיות בעבר יש לוודא שהסוסה לא בהריון, נושא זה חשוב ביותר ואין לזלזל בו מכיוון שבסוסים בניגוד לחיות אחרות כולל האדם ההרבעה היא ישירות לרחם ולכן הרבעה במהלך הריון גורמת במקרים רבים להפלה, וזה מצב שכולנו רוצים להימנע ממנו.

אם לא ברור לחלוטין שהסוסה לא בהריון, יש להזמין וטרינר שיבדוק את הסוסה ויחסוך את עוגמת הנפש הרבה הכרוכה בהפלה לא מתוכננת.

בשלב הבא יש לעקוב אחרי מחזורי היחום של הסוסה. מעקב זה נעשה על ידי בדיקת יחומים בעזרת סוס זכר לא מסורס. לשם ביצוע בדיקת יחום יש לוודא שהזכר מצוי בתא או מעבר לקיר/גדר ושהוא לא יכול לעבור ולקפוץ על הנקבה ושאין סכנה לצוות. וזאת בכדי למנוע סכנה לסוס, לסוסה ולמטפלים.

סימני יחום: מוכנות לקבל את הזכר (הסוסה לא מגלה סימני תוקפנות כלפיו), הרמת הזנב, השתנה, מצמוץ עם שפתי הבושת ורכינה להרבעה.

בתחילת היחום סימנים אלו יהיו מוחלשים או שיופיעו רק בחלקם. סימנים אלו יראו ברור בשיא היחום וידעכו בסופו. הביוץ מתרחש 24-48 שעות לפני סוף היחום ויש להרביע מקסימום 48 שעות לפני הביוץ. מכיוון שללא בדיקת וטרינר לא ניתן לדעת את מועד הביוץ המדויק, ההמלצה הכללית היא להרביע יום כן יום לא מהיום השלישי לדרישה עד לסופה.

ההרבעה:

אזור ההרבעה: האזור צריך להיות שקט בכדי לא להסיח את תשומת לב הסוסים, עליו להיות פתוח כדי לאפשר מרחב תימרון והתרחקות בין הזכר והנקבה. צריך שבקרבת מקום יהיה אפשר לבדוק האם הסוסה מיוחמת בצורה בטוחה. יש לוודא שההרבעה נעשית על משטח מחוספס ולא חלק בכדי לאפשר אחיזה לרגלי הזכר.

הכנת הנקבה: במהלך הרבעה טבעית קיימים סיכונים הן לגבי הדבקה בגורמי מחלה בין הסוסים והן להחדרת זיהום ע"י הזכר לרחם הסוסה. יש לחבוש את זנב הסוסה כדי למנוע משיכת שערות בזמן ההרבעה ושריטות של איבר המין הזכרי. יש לוודא שהנקבה לא תפורה בין שפתי הבושת ואם כן שהוטרינר פתח תפרים אלו לפני ההרבעה. יש לשטוף את אזור איבר המין הנקבי בעזרת מים פושרים, צמר גפן נקי וסבון עדין (אין להכניס סבון לתוך איבר המין הנקבי) וחשוב לשטוף טוב את הסבון מכיוון שהוא פוגע בחיות הזרע. מטרת השטיפה היא לא להפוך את האזור לסטרילי אלא לנקות את הלכלוך הגס ממנו בגלל קרבתו לפי הטבעת (רצוי לבצע שטיפה זו כאשר הסוסה עומדת בעמדה ובכך להקטין את הסיכון למטפל).

אם לסוסה יש סייח, יש לוודא שמגבילים אותו בתנועה כך שלא יפגע ע"י הזכר, אך שיהיה בקרבת מקום, כדי שהסוסה תוכל לראות אותו.

ההרבעה: למרות שלרוב ההרבעות עוברות ללא סיבוכים, אלו עדיין קיימים ולכן רצוי שהצוות יהיה מיומן וידע מה לעשות בכל שלב. יש לזכור שקיימת שונות בין הזכרים, יש זכרים מנוסים וכאלו שלא, יש זכרים עדינים שמתקרבים לאט ויש זכרים אגרסיביים. לכן חשוב שהאדם שמחזיק את הזכר יכיר אותו וידע לצפות את מהלכיו. רצוי לרסן את הסוסה בזמן ההרבעה, ניתן לעשות זאת ע"י שימוש ב – TWITCH או ברתמת הרבעה. אמצעים אלו נועדו בכדי להקטין את הסיכון לזכר. כעת מקרבים את הזכר ומאפשרים לו להריח את הנקבה, בשלב הבא הוא יעלה עליה וירביע אותה. נפנוף ריתמי של זנב הסוס מעיד על פליטת הזרע. לפני שהזכר יורד מהנקבה יש להפנות את ראשה לכיוונו ומיד לסובב אותה, מכיוון שלעיתים סוסות מנצלות רגע זה בכדי לבעוט בזכר.

לאחר סיום שלב זה כולנו תקווה שהסוסה התעברה. כדי לבדוק זאת יש להזמין וטרינר לביצוע בדיקת הריון.