בית החולים הווטרינרי האוניברסיטאי בית חולים לחיות בית החולים הווטרינרי האוניברסיטאי הפקולטה לחקלאות בית הספר לרפואה וטרינרית האוניברסיטה העברית בירושלים | The Hebrew University of Jerusalem בית הספר לרפואה וטרינרית מרפאה וטרינרית בית החולים הווטרינרי האוניברסיטאי בית הספר לרפואה וטרינרית האוניברסיטה העברית בירושלים | The Hebrew University of Jerusalem בית החולים הווטרינרי האוניברסיטאי הפקולטה לחקלאות האוניברסיטה העברית בירושלים | The Hebrew University of Jerusalem בית החולים הווטרינרי האוניברסיטאי בית החולים הווטרינרי האוניברסיטאי בית הספר לרפואה וטרינרית האוניברסיטה העברית בירושלים | The Hebrew University of Jerusalem בית החולים הווטרינרי האוניברסיטאי הפקולטה לחקלאות האוניברסיטה העברית בירושלים | The Hebrew University of Jerusalem בית החולים הווטרינרי האוניברסיטאי בית החולים הווטרינרי האוניברסיטאי בית הספר לרפואה וטרינרית האוניברסיטה העברית בירושלים | The Hebrew University of Jerusalem בית החולים הווטרינרי האוניברסיטאי בית החולים הווטרינרי האוניברסיטאי האוניברסיטה העברית בירושלים | The Hebrew University of Jerusalem
  • בית חולים וטרינרי
  • ווטרינר חירום
  • וטרינר 24 שעות
  • בית חולים לחיות
  • ווטרינר חירום
  • וטרינר 24 שעות
  • מרפאה וטרינרית לסוסים
  • בית חולים לסוסים
  • ווטרינר חירום
  • וטרינר 24 שעות
בית החולים הווטרינרי ווטרינר חירום סוסים

מחלקת סוסים

וטרינר נווט
חפש

המחלקה לרפואה וכירורגיה של סוסים

רפואה פנימית, כירורגיה ופוריות סוסים

רשימת המקרים של המחלקה

יש לנו תיש! ולו 3 רגליים, אבל במצב מצוין...

חננאל, תייש אשר גילו מוערך כחצי שנה-שנה, הובא לבית החולים הווטרינרי האוניברסיטאי במצב חירום קשה ביותר של פצעי נשיכה בצוואר שגרמו לקושי נשימתי חמור.

התייש מתגורר מזה מספר חודשים במעון בו מטופלות חיות רבות אשר נזנחו במהלך השנים או נמצאו במצב קשה.

חננאל ננשך באופן קשה על ידי כלב כאשר פצעי הנשיכה הקשים יותר נמצאו באזור חיבור הצוואר לראש. הבעלים של חננאל הבחין במהרה כי בעקבות הפציעה חננאל החל להתנפח בכל גופו באופן קיצוני עד כדי קושי נשימתי. עקב הידרדרות מהירה במצבו הוא הובא ישירות לבית החולים הוטרינרי.

בבית החולים חננאל התקבל במחלקת חירום וטיפול נמרץ של חיות קטנות כשהוא במצב קשה ביותר- שוכב ואינו מסוגל ללכת, מאוד נפוח בכל גופו, כיחלון בפה וקושי נשימתי חמור ביותר. בבחינה של פצעי הנשיכה בצוואר נראו שני חתכים בכל צד של הצוואר וכי ככל הנראה קיים קרע בקנה הנשימה, אשר בעקבותיו אוויר בורח לרקמות התת עוריות וגורם לנפיחות בכל הגוף (פתולוגיה הקרויה אמפיזמה).

עקב מצבו החמור, חננאל טופל מיידית על מנת לייצב את נשימתו- הוא הורדם והונשם מאחר ולא היה מסוגל לנשום ביעילות באופן עצמאי. כמו כן, הוכנס צינור קיבה ובוצע דיקור חיצוני לקיבתו לשם שחרור הצטברות גזים בקיבה שלא השתחררו כהרגלם בעקבות מצבו הקשה של חננאל. בנוסף, חננאל חובר לאינפוזיה אשר דרכה הוא קיבל שיכוך כאבים ואנטיביוטיקה, פצעי הנשיכה נוקו היטב ונתפרו.

לאחר כחצי יממה מצבו השתפר, הוא נותק ממכונת ההנשמה ונראה כי הוא נושם ללא קושי. לאחר שמצבו התייצב והוא נראה עומד ואף אוכל מעט חציר, הוא הועבר למחלקת חיות גדולות להמשך טיפול והשגחה.

במחלקת חיות גדולות הוא המשיך טיפול בנוזלים לוריד, שיכוך כאבים במינון גבוה ואנטיביוטיקה. כמו כן, בוצעו צילומי רנטגן לאזור הפצעים בצוואר אשר העידו על פגיעה באזור קנה הנשימה בקרבת מקום לבית הבליעה וכליאת אויר רב ברקמות מתחת לעור. לא נראתה פגיעה בעמוד השדרה. בנוסף נראה כי חננאל צולע על רגל ימין קדמית ובבחינת הרגל נראו פצעי נשיכה על מפרק הקרפוס (בקצה הזרוע). אזור הפציעה נוקה ונשטף, כמו כן נלקחה דגימה של הנוזל המפרקי שהעידה כי המפרק הזדהם בעקבות הנשיכה. פציעות החודרות למפרקים במרבית החיות (וגם באדם) גורמות לרוב לזיהומים חמורים ביותר אשר קשה ביותר לטפלם. בעקבות אבחון הזיהום המפרקי, החל חננאל בטיפול אינטנסיבי של שטיפות המפרק, תחת טשטוש, באמצעות מחטים ונוזלים סטרילים, הזרקות של אנטיביוטיקה, חבישות והטריות (הסרה כירורגית של רקמות נמקיות). חננאל טופל באופן זה במשך שבועיים, אולם למרבית הצער לא נראה שיפור במפרק ואף החמרה שבאה לידי ביטוי בצליעה חמורה ללא נשיאת משקל, נפיחות חמורה ביותר במפרק והפרשות מוגלתיות רבות. מלבד ההחמרה במצב הרגל, חל שיפור ניכר במצבו של חננאל אשר נראה עירני יותר, אוכל בתיאבון והנפיחות בגוף פחתה משמעותית.

בעקבות הזיהום החמור, אשר לא נפתר בדרכים שמרניות יותר, הוחלט על קטיעת רגלו של חננאל, ומאחר וחננאל התחזק נראה כי הוא מסוגל להתמודד עם ההליך ואף לחיות לאחר מכן באיכות חיים טובה. הניתוח בוצע במחלקת כירורגיה של חיות גדולות תחת הרדמה מלאה ועבר בהצלחה וללא סיבוכים. חננאל התאושש במהרה מהניתוח, החל לאכול בתיאבון מספר שעות לאחר מכן, נראה עומד והולך על 3 רגלים ואף נראה חיוני יותר בהשוואה לתקופת האשפוז לפני הניתוח. חננאל המשיך בטיפול אנטיביוטי, מתן שיכוך כאבים והחלפות חבישה של הגדם למשך שבוע ולאחר מכן שוחרר לביתו.

המקרה של חננאל הינו מקרה משמח ביותר מאחר ותייש זה היה בסכנת חיים חמורה פעמיים- ראשית בהגעה לבית החולים בעקבות קושי נשימתי חמור, ושנית בעקבות הזיהום החמור ברגלו שעלול היה לסכן את חייו גם כן. שיתוף הפעולה בין מחלקת חירום וטיפול נמרץ לבין מחלקת חיות גדולות לא רק הציל את חייו של חננאל, אלא איפשר לו להינות מאיכות חיים טובה.

אנו מקווים שיהנה מחיים ארוכים ומאושרים על 3 רגליו..